NAPSALI JINDE: Desítky cestovních kanceláří ještě nemají uzavřené pojištění

8. června 2015 12:58

Podle článku serveru iHned nemusí ani uzavřené pojištění cestovní kanceláře proti úpadku zaručit, že její klienti dostanou, pokud zkrachuje, zpět všechny své peníze. Situaci by měla zlepšit chystaná novela příslušného zákona. Mnoho „cestovek“ navíc letošní pojištění vůbec nemá.

Ilustrační foto

Zhruba 90 cestovních kanceláří, působících v Česku, nemělo na začátku tohoto týdne uzavřené povinné pojištění proti úpadku. Bez něj ovšem nesmí cestovní kancelář (CK) v Česku podnikat. Napsal to v úterý server iHned. Pojištění má zajistit, že se klienti zkrachovalé kanceláře, kteří jsou v zahraničí, dostanou zpět do ČR, a že všichni její zákazníci dostanou zpět peníze, které již kanceláři zaplatili. Firmy, které zatím nemají povinné pojištění, jej však mohou získat u jiné pojišťovny. Když například upraví pojistné částky.

Každý zájemce o koupi zájezdu by proto měl chtít vidět potvrzení o pojištění CK, kterou si vybral. A jeho pravdivost si následně ověřit u příslušného ústavu. „Vzhledem ke slabší koruně a potížím v některých tradičních destinacích lze předpokládat, že může v nadcházejících měsících dojít k úpadkům některých kanceláří," řekla iHned mluvčí Uniqa pojišťovnyEva Svobodová.

Bohužel, ani řádně uzavřené pojištění CK negarantuje, že při jejím krachu dostanou všichni její klienti všechny peníze zpět. Podle zákona totiž stačí, když má firma pojistné na 30 procent svých plánovaných tržeb. Což nemusí stačit na výplaty poškozených klientů. Zlepšení by měla přinést novela zákona, vypracovaná ministerstvem pro místní rozvoj, která se má dostat do sněmovny v červnu. Platit by mohla od příštího roku. Podle informací iHned však se současným zněním novely nesouhlasí zdaleka všichni, kterých se týká.

(res)

Vytisknout