Policie stíhá majitelku Zlaté rybky, klienty připravila o miliony

1. června 2015 23:36

Po více než dvouletém vyšetřování olomoucká policie konečně rozmotala komplikovanou kauzu kolem krachu firmy Zlatá rybka - zážitky. Její majitelku Simonu Žákovou obvinila ze zpronevěry a podvodu. Klienty, kteří si nemohli vyčerpat svůj dárkový poukaz, totiž podle kriminalistů připravila téměř o pět milionů korun.

Ilustrační foto

Společnost v letech 2009 až 2012 prodávala přes internet dárkové certifikáty na netradiční zážitky, šlo třeba o seskoky padákem a pobyty v relaxačních centrech, pivních lázních nebo luxusních hotelech po celé České republice, ale i v Rakousku. Právě kvůli organizování pobytů měla firma i koncesi na provozování cestovní kanceláře.

„Zákazníci za svoje peníze obdrželi časově omezený certifikát, který držitele opravňoval k čerpání vybraného zážitku. Ve chvíli, kdy si jej chtěli rezervovat, však zjistili, že poskytovatel zážitku od majitelky agentury Zlatá Rybka neobdržel peníze. Z rezervace tak sešlo,“ popsala podvodné jednání čtyřiačtyřicetileté olomoucké podnikatelky na serveru Deník.cz krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Podle Dolejšové celková škoda přesáhla 4,7 milionů korun, obviněná žena prý získané finanční prostředky použila pro své další podnikání. „V případě prokázání viny a odsouzení jí hrozí trest od dvou do osmi let vězení," dodala Dolejšová s tím, že žena je stíhána na svobodě. O jaké podnikání se jedná, ale nepřesnila. Žáková má živnostenské oprávnění na vedení účetnictví a na výrobu, obchod a služby.

O zahájení vyšetřování Zlaté rybky jako první informoval portál Krachy cestovek.cz v březnu 2013. Malá firma zbankrotovala bez většího zájmu veřejnosti o rok dříve, její úpadek ale dosáhl nečekaně velkých rozměrů. Společnost po sobě zanechala téměř 1600 věřitelů, z toho 135 dodavatelů služeb, zbytek jsou poškození klienti. Dluhy překročily 10 milionů korun. Naopak hodnota majetku, jak už to v podobných případech bývá, je minimální.

Na firmu již bylo postupně podáno pět insolvenčních návrhů, které soud kvůli různým nesrovnalostem zamítl. První tři návrhy podal na sebe sám dlužník, tedy Zlatá rybka zastupovaná majitelkou a jednatelkou Žákovou. S posledními dvěma návrhy přišel jeden z věřitelů, společnost Sky Service, jemuž Zlatá rybka dluží přes sto tisíc korun za tandemové seskoky padákem.

Dokumenty z insolvenčního řízení alespoň odhalily praktiky stíhané podnikatelky. Simona Žáková, respektive její společnost,přestala některým dodavatelům platit již na jaře 2011, přitom ve stejné době nerušeně inkasovala peníze od klientů.

Z údajů v seznamu věřitelů vyplývá, že první vouchery na zážitky, které už lidé později nevyčerpali, byly vystaveny počátkem dubna 2011 a prodej pokračoval až do 30. března 2012. Tento den si zážitek koupilo ještě devět lidí, kteří Zlaté rybce celkem zaplatili bezmála 30 tisíc a místo pobytu v lázních nebo masáže zažili jen bankrot firmy. Ten nastal 16. dubna.           

Zlatá rybka dle údajů z insolvenčních návrhů vytvořila největší dluhy u pivovaru Chodovar z Chodové Plané (přes 656 tisíc Kč) a u lázeňského hotelu Loipersdorf z jihovýchodního Rakouska (téměř 506 tisíc Kč). Štěstí nepřinesla ani pronajímateli nebytových prostor v olomoucké Sokolské ulici, jemuž dluží za nájem přes půl milionu korun. V prostorech provozovala dětské centrum s hernou a občerstvením.

Žákové společnost s původním názvem Personal CZ se podle obchodního rejstříku přejmenovala na Zlatá rybka – zážitky v prosinci 2008 a koncesi na provozování cestovky získala následující rok v březnu. Úpadek kvůli předlužení vyhlásila o tři roky později. Těsně před krachem stihla jednatelka Simona Žáková provést zásadní změny. V lednu nejdřív zrušila živnost na provozování CK. Následně v únoru 2012 přesunula sídlo firmy z Olomouce do Prahy a zároveň dle údajů v živnostenském rejstříku zavřela provozovnu v olomoucké Sokolské ulici.

(rev)

Vytisknout