NAPSALI JINDE: Náhrdelník či kytka z dovolené se mohou prodražit

22. května 2015 02:22

Na některé suvenýry z dovolené je radno už dopředu zapomenout. Několik kusů mořských korálů vyplavených na pláži se v Praze či v Brně na letišti může změnit v desetitisícovou pokutu. Upozornili na to zástupci České inspekce životního prostředí ve vysílání Českého rozhlasu Brno. Legálně lze dovézt maximálně tři kousky vyplavených korálů, omezení se týká i lastur.

ILUSTRAČNÍ FOTO: Omezení dovozu suvenýrů z dovolené se týká i korálů a lastur ZDROJ: Fototapety.cz

Problém nemusí být jen s nálezy z pláže, ale i s věcmi koupenými na tržišti. „Tady je téměř celá kůže z krokodýla i s tlapkami, boty z krokodýla včetně očiček,“ ukázal některé z předmětů, které v uplynulém roce zabavili, ředitel inspekce Erik Geuss redaktorce brněnské redakce veřejnoprávního rádia.

Na řadu výrobků se podle rozhlasu vztahuje mezinárodně platný zákaz. Platí na živá zvířata i rostliny, ale třeba také na slonovinu, mrtvé motýly – a dokonce i na prášek z hlíz orchidejí. Toho inspektoři jen loni zabavili 92 kilogramů, což je téměř zanedbatelné vedle skoro čtyř a půl tisíce exemplářů rostlin a živočichů, které taky zabavili a poslali je do muzeí, škol či u těch živých do zoologických zahrad. 

Podle statistik je  nelegální obchod s chráněnými rostlinami a živočichy třetí celosvětově nejrozšířenější formou trestné činnosti hned po obchodu s drogami a se zbraněmi. A přestože se na něm turisté podílejí jen z malé části, ruka zákona padá i na ně. Např. z Mexika nelze přivézt domů nejen kaktusy, ale ani jejich semínka.

(red)

Vytisknout