Sestavujete si dovolenou sami? Rozšíří se vaše práva. Včetně tzv. prokliků na další služby

18. května 2015 12:43

Díky internetu si mohou ti, kteří plánují dovolenou, mnohem snadněji sami poskládat jednotlivé části své dovolené přesně na míru. Začátkem května se vyjednavači Evropského parlamentu a Rady dohodli na společném textu, který aktualizací stávajících pravidel dává těm, kdo cestovní balíčky nakupují on-line, stejnou ochranu, jako zákazníkům cestovních kanceláří. Pravidla se budou týkat i nákupů od různých poskytovatelů propojených prostřednictvím hypertextových odkazů.

FOTO: německá poslankyně Birgit Collin-Langen ZDROJ: http://www.europarl.europa.eu/

O změnách, které posílí práva spotřebitelů v oblasti cestovního ruchu informoval minulý týden portál Evropského parlamentu. Podrobnosti poskytla německá poslankyně Birgit Collin-Langen, která má v Evropském parlametu novou legislativu na starosti.

Podle ní budou vzhledem k novým pravidlům výrazně posílena práva rekreantů. „Díky důkladným předsmluvním informacím, díky právu na odstoupení v případě dodatečného zvýšení cen o více než 8 procent a díky ochranným opatřením v případě nevyhnutelných a mimořádných okolností, kdy organizátor nese náklady na návazné ubytování nepřesahující tři noci,“ uvedla Birgit Collin-Langen.

Kromě toho bude podle německé poslankyně revidovaná směrnice regulovat rezervace uskutečněné on-line a nové rezervační modely, které nejsou zahrnuty ve stávající (aktuální) směrnici. Jak dále uvedla, průmysl cestovního ruchu bude těžit z rovných podmínek, budou stanovena stejná pravidla pro celý vnitřní trh, shodná pro nabídky on-line i v kamenných obchodech.

Hlavním úspěchem Parlamentu v jednáních s Radou je podle Birgit Collin-Langen zahrnutí „prokliků“ do definice „balíčku“. Proklik znamená, že si spotřebitel koupí na jedné webové stránce jednu část, například letenku, a potom klikne na odkaz, který vede na jiné webové stránky, kde se nabízí např. ubytování nebo pronájem auta. Podle nových pravidel by tyto dodatečné nákupy přes odkazy měly být za určitých podmínek považovány za součást původního balíčku.

(red)

Vytisknout