NAPSALI JINDE: Novela zákona opět míří do Sněmovny

13. května 2015 22:51

Dva roky připravovaná vládní novela zákona o pojištění cestovních kanceláří, jejíž projednávání poslanci loni ve druhém čtení pozastavili, by měla do konce června opět zamířit na jejich stoly. Informoval o tom tento týden deník E15.

FOTO: Tomáš Síkora ZDROJ: www.cianews.cz

V platnost by měla vstoupit v lednu příštího roku, konstatuje redakce optimisticky. Kdo tento „nekonečný příběh“ sleduje dlouhodobě, bude si o tomto termínu nejspíš myslet své.

Podle šéfa České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáše Síkory, kterého deník cituje, se ministerstvo pro místní rozvoj, pojišťovny i cestovní kanceláře shodly na úpravě problematických pasáží. „Do nového návrhu by měla být zapracována povinnost cestovních kanceláří odděleně vést účetnictví organizování zájezdů od ostatních služeb a činností cestovní kanceláře, třeba předprodeje letenek nebo ubytování,“ vysvětlil Síkora v rozhovoru pro E15. Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj navíc v novém znění zákona počítá se zavedením bankovní záruky jako alternativy pojištění.

Z novely zmizí kritizované pasáže. Původní znění například ukládalo pojišťovnám krytí škod, na které by v případě krachu cestovní kanceláře nestačilo pojistné. „Takovou odpovědnost nebylo možné přijmout, protože pojišťovny mohou dle zákona o pojišťovnictví krýt riziko pouze do výše sjednané částky,“ uvedl Síkora. Pokud by podmínka prošla, technicky by podle něho zanikl produkt pojištění cestovních kanceláří na českém trhu.

(rep)

Vytisknout