Věřitelé Pradoku dostanou neobvykle hodně peněz, na majitele nic nezbude

10. května 2015 23:59

V porovnání s bankroty jiných cestovek bude mít insolvenční řízení pražské CK Pradok spíše veselejší konec. Alespoň pro většinu věřitelů. Ti se totiž dočkají téměř čtvrtiny pohledávek, což je v branži neobvykle vysoké číslo. Běžně se věřitelé cestovek domůžou méně než jednoho procenta svých nároků, pokud vůbec něco dostanou.

Koláž: Krachy cestovek.cz

Návrh insolvenčního správce na rozvrh peněz již schválil Městský soud v Praze. Podle usnesení samosoudkyně Jitky Šťastné bude k umoření dluhů v celkové výši 531 876 korun použita částka 130 723 korun. „Každá pohledávka tak bude uspokojena do výše 24,5788 %,“ napsala Šťastná.

Největším věřitelem je plzeňská cestovka World Travel, která pro Pradok zajišťovala letenky do Řecka. V rámci rozvrhu získá bezmála 54 tisíc. U ní je zajímavé, že v září 2012 sama také zkrachovala, a to jen pět týdnů po Pradoku. Příjemcem peněz tak nebude šéf World Travelu Miloš Sivák, ale insolvenční správce.

Do insolvenčního řízení s CK Pradok původně přihlásilo 11 věřitelů pohledávky za téměř 1,5 milionu korun. Jenže tato suma nakonec výrazně klesla. Správce Václav Kulhavý totiž popřel a soud následně zamítl větší část pohledávky výše zmíněné kanceláře World Travel. Nároky Sivákovy cestovky se tak smrskly z původních 653 tisíc na 219 tisíc korun. 

Správce také zařadil půlmilionovou půjčku majitele Pradoku Jiřího Káše vlastní cestovní kanceláři mezi takzvaně podřízené pohledávky. Do této kategorie patří pohledávky společníků dlužníka a z hlediska uspokojení jsou na řadě až za ostatními pohledávkami, pokud něco zbyde, což se obvykle nestává.

Majetek Pradoku dosáhl velmi slušných 472 tisíc korun, přičemž většinu tvořil zůstatek na firemním účtu. Po uhrazení odstupného zaměstnancům, odměny správce a dalších výdajů zbylo pro rozdělení mezi věřitele zmiňovaných víc než 130 tisíc korun.

CK Pradok patřila mezi středně velké cestovky s tradicí spolehlivého fungování od samotného počátku 90. let. Její krach v polovině srpna 2012 byl proto překvapivý. V Řecku měla v té chvíli 170 turistů a další tři stovky klientů už neodjelo na zaplacenou dovolenou. Cestovka byla řádně pojištěná u Generali, která tak zařídila návrat zákazníků ze zahraničí a nároky za neuskutečněné zájezdy vrátila ve stoprocentní výši.

(rev)

Vytisknout