Podle statistiky IATA zemřelo vloni při leteckých haváriích 641 lidí

4. května 2015 01:35

Celkový počet úmrtí cestujících v letecké přepravě se v roce 2014 ve srovnání s předchozími roky zvýšil, ve skutečnosti ale zároveň došlo k menšímu počtu leteckých nehod. Vyplývá to z informací, které před nedávnem zveřejnila Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).

FOTO: http://meetingo.biz

Za celou dobu historie letectví došlo v loňském roce k nejnižším ztrátám letadel – celkem havarovalo 12 komerčních dopravních letadel všech typů. Podle statistik IATA tak připadá celosvětově ztráta jednoho letadla na každých 4,4 miliony letů, u letadel provozovaných členy IATA je toto číslo téměř dvakrát vyšší: K jedné havárii došlo každých 8,3 milionu letů.

Toto nízké číslo je na druhou stranu vykoupeno celkovým počtem cestujících, kteří vloni zemřeli během letecké přepravy – celkem šlo o 641 obětí. V letech 2009 až 2013 v průměru ročně docházelo k 19 leteckým nehodám a 517 úmrtím pasažérů.

Do těchto statistických údajů IATA nezahrnula let Malaysia Airlines MH17, letadla, které bylo sestřeleno nad Ukrajinou, protože událost nebyla podle mezinárodně uznávaných kritérií vyhodnocena jako letecké neštěstí. Podobně tomu bylo u čtyř letounů, které v září 2001 použili teroristé k útokům proti USA.

Na druhé straně do statistik IATA zahrnula jiný let společnosti Malaysia Airlines (MH370), kdy došlo ke zmizení letounu a doposud nebyl nalezen. „Pro veřejnost je letecké neštěstí vždy leteckým neštěstím, nehledě na to, jak je tato událost klasifikována. To, co můžeme udělat na památku těch, kteří přišli o život během leteckých tragédií, je pokračovat v našem záměru, aby létání bylo ještě bezpečnější. A přesně to děláme,“ uvedl k tomu ředitel IATA Tony Tyler.

Podle údajů IATA se v roce 2014 zvýšila bezpečnost létání na všech kontinentech s výjimkou Evropy, kde se statistika meziročně nezměnila. Pokud se vezmou v úvahu průměrné pětileté hodnoty leteckých nehod a úmrtí pasažérů, pak došlo ke zvýšení bezpečnosti komerční letecké dopravy celosvětově, k výraznému zlepšení pak došlo v Africe a v zemích, které byly v minulosti součástí Sovětského svazu.

(red)

Vytisknout