PODNIKAVCI V ZAHRANIČÍ, díl první: Theya tours, tzv. česko-egyptská cestovní kancelář

30. dubna 2015 10:43

Do redakce portálu Krachy cestovek.cz přicházejí od našich čtenářů průběžně dotazy či upozornění na firmy či osoby, které podle pisatelů nesplňují podmínky nedokonalého tuzemského zákona o podnikání v cestovním ruchu. Tento seriál začneme aktuálně s takzvanou česko-egyptskou cestovní kanceláří Theya tours, jejíž internetová doména www.theyatours.cz byla registrována teprve před dvěma týdny.

Spolumajitelka „cestovní kanceláře“ Theya tours Jana Toma ZDROJ: Facebook

Doménu registroval Adam Kysel z Břeclavi z firmy Ideatech a podle kontaktů uvedených na webové stránce této „cestovní kanceláře“ lze dedukovat, že její podhoubí pochází z Moravy. Kontaktem ve Zlíně je Ivo Bátrla, tel.: +420 777 573 757, v Blansku je to Jiří Skoupý, tel.: +420 730 666 330 a v Hodoníně Hana Peřinová - Vévodová, tel.: +420 774 990 615. Pražským kontaktem je Natália Radul, tel.: +420 774 278 485 a kontaktem na Slovensku pak Katarína Hlívová, tel.: +421 090 391 9679. Jako spolumajitelka c. k. Theya tours a Prima – potápění v Hurghádě se pak na internetu prezentuje Jana Toma.

Jana Toma coby spolumajitelka

Na uvedenou „cestovku“ upozornil redakci portálu Krachy cestovek.cz čtenář Mirek, který se na nás nedávno obrátil s dotazem, kde může nalézt informaci, zda je CK Theya tours řádně pojištěna proti úpadku. Připomínáme, že jsme o tom psali nedávno v tomto článku, kde jsou odkazy jak na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), tak na jednotlivé pojišťovny a také na web www.cestovni-pojisteni.eu, kde si můžete už dnes podle názvu CK nebo podle jejího IČ snadno a rychle zjistit, zda cestovka aktuálně je anebo není pojištěna proti úpadku a u které pojišťovny.

Představení „cestovky“ Theya tours

Potíž je v tom, že po právní stránce žádná česko-egyptská cestovní kancelář Theya tours neexistuje. Ani její spolumajitelka Jana Toma, ani nikdo z výše uvedených kontaktů na webu údajné cestovky nemá v tuzemsku (ani na Slovensku) platnou koncesi k provozování cestovní kanceláře. A v obchodním rejstříku žádná firma takového jména samozřejmě není. Odpověď čtenáři Mirkovi je tedy jednoduchá: Není pojištěna, protože ani nemůže být!

Případné zájemce by mělo odradit už to, že na webu „CK“ Theya tours je jako sídlo firmy uvedeno pouze město bez přesné adresy (názvu ulice a popisného či orientačního čísla) a bez názvu společnosti a kontaktního jména : „Hurgháda-Egypt-sídlo firmy, tel.: + 20 10 25 17 17 42 ,  065 34 43 887, e-mail: jana_toma@centrum.cz, skype: janaegypt1, facebook: - c.k.Theyatours.

U kontaktu na „cestovku“ zcela chybí jakákoliv přesná adresa

Faktem nicméně je, že na sociální síti Facebook má „cestovní kancelář“ Theya tours aktuálně více než 1200 příznivců a řadu fotografií spokojených zákazníků. Podle webu, kde o sobě „firma“ tvrdí: „Jsme česko-egyptská cestovní kancelář nabízející řadu výletů a zábavy během vaší dovolené v Egyptě,“ se orientuje na zákazníky jiných cestovních kanceláří.

„Pokud jste přiletěli s jinou c.k. a přejete si s námi jet na výlet, tak nám po příjezdu do hotelu zašlete zprávu SMS na telefon + 20 10 25 17 17 42 , uveďte Vaše jméno, název hotelu a číslo pokoje a my Vám zavoláme zpět,“ píše se na webu „CK“ s tím, že „na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci“.

Že můžete přiletět i jinak a stát se klientem „CK“ Theya tours a mít jeden výlet zdarma (citace z webu: Pro naše klienty - výlet City tour – zdarma) naznačuje upoutávka na levné letenky z Prahy do Hurghady a zpět od Air Cairo.

Upoutávka na levné letenky z Prahy do Hurghady a zpět od Air Cairo.

Otázkou zůstává, co s tím udělá MMR, neboť tzv. CK Theya tours je podle českého právního řádu neexistujícím subjektem, respektive místně příslušné živnostenské úřady či snad Policie ČR. Tuto otázku si redakce portálu bude klást velmi pravděpodobně i v dalších pokračováních tohoto seriálu o podnikavcích ze zahraničí.

(red)

Vytisknout