Soud opět zamítl insolvenční návrh na CK Conti, počítačová sjetina faktur prostě nestačí

28. dubna 2015 23:24

Jednatelka pražské CK Conti Hana Borovcová „úspěšně“ míří za smutným rekordem v počtu nepodařených insolvenčních návrhů. A co je zarážející, opakuje stále stejné chyby, snad jako by námitky soudu vůbec nečetla. Část klientů, jimž špatné zákony vzaly nárok na peníze od pojišťovny, tak stále čeká na to, až šéfka první zkrachovalé cestovky roku 2014 potřebné dokumenty správně sepíše.

CK Conti, která vloni v květnu zkrachovala, byla od roku 1991 členem Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) ZDROJ: www.ackcr.cz REPRO: Krachy cestovek.cz

CK Conti padla loni 20. května. Vzápětí Hana Borovcová podala první insolvenční návrh, jenže ho připravila zcela amatérsky a ještě ho poslala špatnému soudu. Nutně muselo přijít zamítnutí, které se opakovalo i při druhém návrhu na přelomu září a října.

V pořadí třetí a zatím poslední návrh jednatelka sestavila v první polovině letošního března, ale Městský soud v Praze jej podle insolvenčního rejstříku opět smetl ze stolu, a to už po týdnu. Navíc reakce soudu se dala očekávat, Borovcová totiž opakuje stále stejné chyby. Zase neidentifikovala závazky kanceláře, správně neoznačila věřitele a neuvedla výši i právní důvod vzniku závazků ani datum splatnosti pohledávek.

„Dlužník namísto řádného seznamu závazků předložil tzv. počítačovou sjetinu neuhrazených faktur, navíc ve snížené čitelnosti,“ zdůvodnil mimo jiné vyšší soudní úředník Vojtěch Maňák zamítnutí návrhu.

Na chyby jednatelky doplácejí zákazníci, kteří si u Conti koupili zájezd pořádaný jinou cestovkou. V takovém případě totiž nemají kvůli špatnému zákonu o podnikání v cestovním ruchu nárok na odškodnění z povinného pojištění proti úpadku. Musí se proto spoléhat jen na to, co dostanou z případného konkurzu.

Hana Borovcová vyčíslila majetek své CK na víc než 1,1 milionu korun, což vzhledem ke zkušenostem s bankroty jiných, zpravidla zchudlých touroperátorů není úplně málo. A to i přes dluhy, které u CK Conti podle informací z třetího návrhu přesahují sedm milionů korun.

Zajímavé však je, že v předchozím návrhu jednatelka vypočítala závazky firmy na necelých šest milionů. Znamená to, že od loňského podzimu zřejmě v šuplíku vyhrabala další nesplacené faktury za milion korun.

CK Conti, která byla v minulosti členem Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR), padla loni v květnu po téměř 25letém fungování. Specializovala se hlavně na lyžařské zájezdy do Rakouska, Itálie či na Slovensko. Bankrot zdůvodnila finančními problémy v důsledku poklesu prodejů.

Cestovka měla dostatečné pojištění proti úpadku, takže klientům, kteří neodjeli na zájezd organizovaný samotnou Conti, vrátila peníze Česká podnikatelská pojišťovna. Ostatní zákazníci, kteří si u Conti objednali dovolenou od jiné cestovky, mají bohužel smůlu.

Spolek Krachy cestovek eviduje řadu případů klientů, kterým uvedená pojišťovna odmítla vyplatit peníze s tím, že si koupili zájezd u jiné CK, a tyto cestovní kanceláře pak pro změnu trvdí, že jim CK Conti za tyto zájezdy nezaplatila. Na co je pak zákon, který neumí ochránit spotřebitele v cestovním ruchu?

(rev)

Vytisknout