NAPSALI JINDE: Většina z pohřešovaných Čechů v Nepálu je v horách, kde není signál

26. dubna 2015 21:23

V Nepálu se v době zemětřesení pohybovalo několik desítek Čechů, kteří míří na tamní osmitisícovky, do národních parků nebo za památkami, uvedl dnes večer server iHNed.cz s odvoláním na informace ČTK a České televize. Podle posledních informací české diplomacie je v zemi 194 Čechů, s 34 z nich se zatím nepodařilo navázat kontakt, řekl večer České televizi velvyslanec v Indii Miloslav Stašek.

Ilustrační foto: Web CK Livingstone REPRO: Krachy cestovek.cz

Většina z pohřešovaných lidí je v horách, kde není signál. Diplomaté zatím nemají zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. V pondělí by měli zpátky do České republiky odcestovat někteří čeští občané, včetně skupiny klientů cestovní kanceláře Livingstone, kteří nocovali ve stanech v Káthmándú. Situaci ale komplikuje uzavřené letiště v nepálské metropoli.

„V tuto chvíli víme o 23 klientech naší pojišťovny, kteří se nacházejí v postižené oblasti. Všichni jsou po fyzické stránce v pořádku, ale někteří z nich nesou nastalou situaci těžce po psychické stránce,“ informoval v neděli Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na pojištění do rizikových oblastí.

Dvanáct jejích klientů je nyní ve stanovém městečku v doprovodu průvodce CK Livingstone, další dva by měli odletět v pondělí zpátky do Česka. Šest turistů pokračuje v plánované cestě k indickým hranicím a zbylí tři, kteří nebyli v zemi s cestovní kanceláří, požádali o zajištění transportu ze země, napsal server. „Bohužel jsou nyní možnosti velmi omezené, protože v oblasti panuje chaos, lety jsou plně obsazené a mobilní sítě fungují sporadicky,“ dodal Divoký.

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení, které v sobotu postihlo Nepál a okolní země. Uvolnily také peníze pro rychlou podporu nejpotřebnějším. Místní úřady zatím hlásí přes 2500 obětí, tisíce zraněných a lidí bez domova.

Češi mohou přispívat na sbírková konta Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR a organizace ADRA, sdělili v neděli jejich zástupci. Peníze mohou lidé posílat na konto sbírky společnosti Člověk v tísni SOS NEPÁL na číslo 54333345/0300. Lidé mohou posílat příspěvky na účet české Charity číslo 55660022/0800, variabilní symbol 107. Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, číslo jejího konta 66888866/0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 87777. Český červený kříž shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic vyslala do míst přírodní pohromy čtyři týmy zdravotnického i dalšího personálu ze sousední Indie. Do Nepálu míří záchranáři a materiální pomoc z celého světa, podle humanitárních organizací je situace kritická a nepřehledná, informoval iHNed.

(red)

Vytisknout