Zásadní otázka před letní dovolenou: Kolik je v Česku aktuálně pojištěných cestovních kanceláří?

13. dubna 2015 09:32 / Aktualizováno 29. dubna 2015 19:43

Česká tisková kancelář (ČTK) včera zveřejnila průzkum mezi pojišťovnami, které cestovním kancelářím poskytují zákonem stanovené povinné pojištění proti jejich úpadku a uvedla, že v ČR je aktuálně téměř 940 pojištěných CK a že celkem v tuzemsku působí asi tisícovka cestovek. ČTK do svého průzkumu bohužel nezařadila Pojišťovnu Slavia, u níž je momentálně pojištěno 18 cestovních kanceláří a pojišťovnu Allianz – Slovenská poisťovna, která rovněž pojišťuje české cestovní kanceláře.

Budova ministerstva pro místní rozvoj v Praze FOTO: Krachy cestovek.cz

Skutečně aktuálně pojištěných tuzemských cestovek by tak k minulému týdnu mělo být nejméně 958 – a to podle údajů všech pojišťoven, které tento druh pojištění nabízejí. Lídrem trhu s necelým třetinovým tržním podílem je pojišťovna Generali s 306 pojistnými smlouvami, následovaná Českou podnikatelskou pojišťovnou (215 smluv). Union pojistila proti úpadku 158 CK, Uniqa a ERV shodně po 130 cestovkách a benjamínek v tomto pojistném segmentu, Pojišťovna Slavia, má aktuálně 18 platných smluv. U slovenské Allianz je pak na 1 milion EUR pojištěna například Aeolus, řecká cestovní kancelář.

Seznam sedmi pojišťoven, které pojišťují české CK proti úpadku, by měla v dohledné době rozšířit Pojišťovna VZP. Úmysl vstoupit do tohoto segmentu oznámil její výkonný ředitel Robert Kareš v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny. Česká národní banka by totiž měla během letošního roku rozhodnout o žádosti této dceřiné společnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pojišťovna VZP by tak oproti všem ostatním pojišťovnám v segmentu mohla mít jednu strategickou výhodu, pakliže ji její mateřská společnost bude včas informovat o neplatičích z řad cestovních kanceláří coby zaměstnavatelů pojištěnců…

Jak uvedla ČTK, v Česku je nyní přes tisíc cestovních kanceláří. Ze zprávy agentury, respektive odpovědí pojišťoven, lze jednoduchou matematikou spočítat, že desítky až stovky cestovních kanceláří před nadcházející dovolenkovou letní sezónou nemají zákonné pojištění. A tudíž by jim podle stále platného zákona měla být odebrána koncese k provozování cestovní kanceláře, za což společně odpovídají místní živnostenské úřady a Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Pojišťovna Generali letos odmítla pojistit desítky CK, čili nejméně 20 a maximálně 90. Stejné je to u ČPP a Uniqa. Pojišťovna ERV podle ČTK odmítla pojistit 46 cestovních kanceláří a Union zamítla 13 žádostí. Není známo, kolik žádostí o pojištění odmítla slovenská Allianz a česká Slavia. Při minimalistických počtech je však zřejmé, že uzavřít smlouvu o pojištění proti úpadku CK pojišťovny odmítly nejméně ve 119 případech.

A co v takové chvíli může udělat spotřebitel, jehož finance a dovolenou zakoupenou u cestovky by měla stoprocentně chránit příslušná evropská směrnice, ale bohužel zatím nechrání české zákony? Může se podívat na stánky MMR, které historicky neobsahovaly a doposud stále nemají aktuální údaje o pojištěných cestovních kancelářích.

Připomeňme, že portál Krachy cestovek.cz už před více než dvěma lety upozornil na pojištění cestovky RS Tour podnikatele Romana Šimka, médii spojovaného s krachemI. Parkam Holidays. Zatímco MMR prostřednictvím své tehdejší mluvčí Jany Jabůrkové a redakci poskytnutého ministerského seznamu pojištěných CK s platnou koncesní listinou tvrdilo, že RS Tour má smlouvu se slovenskou pojišťovnou Union, na webu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) se tehdy redakce dozvěděla, že CK je pojištěna u Generali. Ve skutečnosti ale byla zmíněná CK pojištěna (a doposud je) u pojišťovny Slavia.

Informace o tom, že cestovní kancelář RS Tour byla členem AČCKA, již není na webu této asociace dostupná. 

Dodejme, že MMR rozšířilo seznam linků na pojišťovny až po upozornění portálu Krachy cestovek.cz, leč reakcí místo slušnými lidmi očekávaného slůvka „díky“ nám bylo odpovědí zablokování přístupu na ministerský facebookový profil Dovolená bez starostí.

Dlouhodobě i aktuálně se MMR, resp. jeho úředníci placení z našich daní, zříká odpovědnosti za zobrazený seznam pojišťoven a nabízí např. prolink na slovenskou Allianz s údaji platnými k 1. srpnu loňského roku. Ostuda a šlendrián, jinak to nazvat nelze, paní ministryně Šlechtová.

Spoléhat se ovšem nelze ani na pojišťovny. Pojišťovna Slavia měla například na svých webových stránkách minulý týden seznam platný k 1. dubnu 2015. Tak například pojištění CK Afrodita mělo podle údajů pojišťovny skončit k 11. 4. 2015, ale tato cestovní kancelář už má na svém webu k dispozici naskenovanou novou smlouvu.

Pojišťovna Slavia si však na druhou stranu zaslouží pochvalu za informační otevřenost, protože jako jedna z mála ze segmentu umožňuje potenciálním zákazníkům zjistit, na jakou částku je u ní pojištěna ta která cestovní kancelář. Namátkou: Bulgaria Travel z Ústí nad Labem je pojištěna na 2,4 mil. Kč. To není, pokud uvážíme touto cestovkou průměrnou nabízenou cenu zájezdu do Bulharska zhruba ve výši 15 tisíc korun, ani jedno plně obsazené letadlo typu Boeing či Airbus (160 lidí). A za zmínku stojí také CK Apex Tour, která za dobu své existence ani jednou nedoložila do Obchodního rejstříku dokumenty o svém hospodaření a je u Slavie pojištěna na 202 000 korun.

CK jsou obecně jen málokdy ochotny sdělit přesnou výši částky, na jakou jsou pojištěny. A bez souhlasu konkrétní cestovní kanceláře takovou informaci zákazník nezíská ani v pojišťovně. Tuto informační bariéru bohužel zatím nezboří ani vládě předložená novela zákona č. 159 o podnikání v cestovním ruchu. Přitom by stačilo do novely vložit větu, že v certifikátu o pojištění, který cestovním kancelářím vystavují pojišťovny, musí být kromě pojistného období uvedena i výše pojistné částky.

První z dobrých zpráv: Na webu www.cestovni-pojisteni.eu si můžete už dnes podle názvu CK nebo podle jejího IČ snadno a rychle zjistit, zda cestovka aktuálně je anebo není pojištěna proti úpadku a u které pojišťovny, kde si to pak můžete ověřit. Uvedený web formou bonusu rovněž ověřuje, zda na kancelář není vyhlášen konkurz, respektive zda je či není v insolvenci.

Druhou dobrou zprávou je, že se proti úpadku cestovky, u které si koupíte dovolenou, můžete za pár korun pojistit. Pojišťovna Generali, jak uvedla agentura ČTK, nabízí pojištění proti úpadku cestovní kanceláře. To je podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky adekvátní ochranou do doby, než bude novelizován zákon, který prý nechrání spotřebitele dostatečně, napsala kancelář.

(red)

Odkazy z webu MMR na stránky pojišťoven, u kterých se mohou cestovní kanceláře pojistit proti úpadku:

Generali Pojišťovna - seznam pojištěných cestovních kanceláří
Generali pojišťovna, a.s., Bělehradská 132, 120 84, Praha 2
www.generali.cz

Česká podnikatelská pojišťovna - seznam pojištěných cestovních kanceláří
Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Budějovická 5, 140 21, Praha 4
www.cpp.cz

UNIQA pojišťovna - seznam pojištěných cestovních kanceláří
UNIQA pojišťovna, a.s., Bělohorská 19/269, 169 00, Praha 6
zastoupená pojišťovacím agentem FIDUCIA, s.r.o.
www.uniqa.cz

Union Poisťovňa - seznam pojištěných cestovních kanceláří
Union Poisťovňa, a.s., Bajkalská 29/A, 813 60, Bratislava, Slovenská republika
www.unionpojistovna.cz

ERV pojišťovna, a.s.
ERV Evropská pojišťovna, a.s. (do 30. 9. 2012 působila jako Evropská Cestovní Pojišťovna, a.s.), Křižíkova 237/36a, 186 00, Praha 8
www.ervpojistovna.cz

Allianz - Slovenská poisťovňa - seznam pojištěných cestovních kanceláří
ALLIANZ - Slovenská poisťovňa, a.s., Dostojevského rad 4, 815 74, Bratislava, Slovenská republika
www.alianzsp.sk

Slavia pojišťovna, a.s.
Slavia pojišťovna, a.s., Revoluční 1, 110 00, Praha 1
www.slavia-pojistovna.cz

Vytisknout