Konkurz na brněnskou Lefkadu Tours soud zrušil, odměnu správkyně doplatí stát

10. dubna 2015 00:04

Krajský soud v Brně zrušil konkurs na brněnskou cestovku Lefkada Tours. Neměla totiž žádný majetek pro uspokojení věřitelů a dokonce chyběly peníze i na uhrazení celé odměny insolvenční správkyně. Majiteli a jednateli Alexandru Bartoňovi musíme ale přičíst k dobru, že před víc než dvěma lety zavřel ztrátovou kancelář až po ukončení sezony, její krach tak nepoškodil žádné klienty.

FOTO: Krachy cestovek.cz

Jediným aktivem této cestovky s letitou tradicí byla podle konečné zprávy insolvenční správkyně Renáty Jančové vrácená záloha za nespotřebovanou elektřinu ve výši 1004 korun. To je na splacení milionového dluhu skutečně málo. Nakonec prázdnou kasu přiznal i majitel Bartoň v účetní uzávěrce za rok 2013: „Firma nevlastní žádný majetek, dvě osobní odepsaná auta byla v roce 2012 prodána.“

Kvůli nízké hodnotě majetku musel Alexandr Bartoň loni v červnu uhradit 50tisícovou zálohu na náklady insolvenčního řízení, jinak by soud cestovku vůbec do konkurzu neposlal. Bartoňovi nepomohlo ani odvolání proti nařízené záloze k vrchnímu soudu.   

A právě obě zmíněné částky, v součtu 51 004 korun, tvořily jediný příjem z majetkové podstaty kanceláře. Jenže náklady na insolvenční řízení, což je zejména odměna insolvenční správkyně, byly o několik tisíc korun vyšší. Samosoudkyně Ludmila Hanzlíková proto podle usnesení o zrušení konkurzu nechala uhradit část odměny správkyně ve výši 5 527 Kč z rozpočtu krajského soudu.

Lefkada Tours vznikla na sklonku 90. let minulého století. Pořádala zájezdy na stejnojmenný řecký ostrov v Jónském moři, který je oblíbenou dovolenkovou destinací. Podle účetních uzávěrek se kanceláři dlouho dařilo, obrat k horšímu ale nastal v roce 2010, kdy vykázala ztrátu 214 tisíc korun a z červených čísel se již nevymanila.

V roce 2012, kdy Lefkada naposledy normálně fungovala, prodělala dokonce 683 tisíc korun při tržbách 10 milionů. Alexandr Bartoň po této neúspěšné sezoně zavřel provozovnu v brněnské Velkopavlovické ulici a v dubnu 2013 podal první insolvenční návrh. Krajský soud v Brně ho však zamítl, protože v něm chyběly zákonem požadované dokumenty.

Bartoň posléze rok 2013 ještě účetně uzavřel a loni v březnu podal druhý insolvenční návrh. Po tahanicích o zaplacení 50tisícové zálohy nakonec soud v červenci poslal firmu do konkurzu, který před pár týdny zrušil.

Konec cestovky také ukázal na tradiční liknavost úřadů. Lefkada si totiž po své poslední sezoně už nesjednala pojištění proti úpadku, přesto v rozporu se zákonem měla platnou koncesi. Ministerstvo pro místní rozvoj a Živnostenský úřad města Brna začaly případ v lednu 2013 řešit až po upozornění redakce portálu Krachy cestovek.cz.  

Cestovka dlužila 24 věřitelům bezmála 1,1 milionu korun, přičemž jednoznačně největším věřitelem s pohledávkou téměř 735 tisíc korun byla Komerční banka. Na druhém místě jsou v přeneseném slova smyslu daňoví poplatníci, konkrétně Městská část Brno – Vinohrady, které cestovka dlužila za nájem nebytového prostotu ve Velkopavlovické ulici přes 90 tisíc korun.

Mezi věřiteli nechyběl ani majitel a jednatel Bartoň, který si přihlásil nevyplacenou mzdu celkem 35 603 korun za pět měsíců od listopadu 2012 do března 2013 a také nedoplatek cestovních náhrad ve výši 1807 korun. Jiné zaměstnance kancelář už neměla.

(rev)

Vytisknout