NAPSALI JINDE: Šéf Exim Tours Ferid Nasr dál buduje impérium, které prodal

1. dubna 2015 12:57

Funguji úplně stejným způsobem jako předtím. Nic se pro mě nezměnilo. Mám od majitelů volné ruce, což byla od začátku moje podmínka, říká v rozhovoru pro web E15.cz šéf cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr. Cestovku sice prodal skupině Rewe a mohl by být spokojeným rentiérem, to prý ale není jeho styl. Stěžuje si jen na Českou národní banku.

Ferid Nasr Zdroj: www.e15.cz

Ferid Nasrodmítá představu, že by se věnoval jinému podnikání než v cestovním ruchu. A novou cestovku kvůli smlouvě s REWE založit nemůže. „Smlouva s Rewe mi to zakazuje, myslím na patnáct let,“ říká Nasr. „A určitě bych nestavěl Eximu konkurenci, i kdyby to nebylo ve smlouvě,“ dodává.

Na otázku, zda skupina Rewe jako nadnárodní gigant posunula Exim Tours někam dál, Nasr odpovídá: „Zatím to není úplně tak, jak jsem si představoval. Myslel jsem si, že ten proces bude rychlejší.“ A zároveň přiznává: „Když se podíváte do katalogů, máme tam hotely Calimera nebo lti, tedy sítě, které patří Rewe. Náš produkt je v podstatě ze šedesáti procent produkt německý.“

Nasr se v rozhovoru zmiňuje také o odlišném fungování českého a německého trhu. Podle něj mají odlišnosti vliv i na konstrukci smluv s hotely.

Podle něj celý někdejší východní blok a s ním i český trh hodně funguje na principu garancí, kdy cestovka zamluví a zaplatí ubytovací kapacitu dopředu na celou sezonu. Nese přitom riziko, že ji nevytíží, česká klientela navíc čeká s nákupem na poslední týdny před odjezdem.

Němci fungují opačně, koncem dubna už mají vyprodáno 70 procent nabídky. „Já očekávám, že za tři čtyři roky se bude český trh chovat stejně jako německý,“ předpovídá Nasr.

Pokud je na někoho naštvaný, pak na Českou národní banku. Kurzové kejkle bankovní rady připravily Exim o 30 milionů korun a každého Čecha o 2-3 koruny na jediném litru benzínu.

Nasr předpovídá i příchody dalších zahraničních firem na český turistický trh. Podmínkou ale podle něj je, aby se cestovní ruch stabilizoval. „Aby se na trh zcela vrátil Egypt a byl klid i v jiných destinacích,“ upřesňuje.

Zatím je opak pravdou. Nedávné události v Tunisku už stačily způsobit potíže první z českých cestovek, pražská CK Touristika Travel. Portál Krachy cestovek.cz o nich informoval zde.

(red)

Vytisknout