Rok 2014 byl z hlediska krachů mírný, nepřežily jen čtyři cestovky

30. března 2015 00:29

Loňský rok ukázal klientům a majitelům cestovek poměrně přívětivou tvář. Zkrachovaly jen čtyři menší kanceláře, z toho jedna v době svého úpadku už víc než rok nefungovala. Dramatičtější byly ale konce ostatních firem z branže. Bankrot cestovní agentury Aloha se zařadil mezi největší loňské krimikauzy děčínské policie a pozornost vyšetřovatelů přitáhl také zánik rychlokvašeného portálu Travelsun.cz a neexistující německé cestovky.

Smutný primát první padlé cestovky roku si připsala pražská CK Conti, která se chlubila 24letou tradicí a členstvím v Asociaci cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Insolvenční návrh na sebe podala 20. května. V zahraničí – na Slovensku – měla pouze dva klienty, desítky dalších zákazníků už ale neodjely na zakoupenou dovolenou. Těm vracela peníze Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), celková škoda se pohybovala kolem jednoho milionu korun.

Bohužel hned u prvního krachu roku se v plné nahotě projevily nedostatky zákona o podnikání v cestovním ruchu. Odškodnění totiž nedostali lidé, kteří si u CK Conti koupili zájezd pořádaný jinou cestovkou. V těchto případech totiž Conti fungovala coby cestovní agentura a na to se pojistka proti úpadku údajně nevztahuje, tvrdila poškozeným klientům ČPP.

Jediná šance pro tyto klienty je přihlásit se do insolvenčního řízení. Jenže jednatelka a majitelka firmy Hana Borovcová zatím nedokázala správně podat jediný insolvenční návrh, kvůli jejím školáckým chybám soud zamítl všechny tři její dosavadní pokusy.  

Monmare travel

Pouze jednu celou letní sezonu dokázala přežít brněnská cestovka Monmare travel, která vyhlásila úpadek 8. července – pouhý rok od svého vzniku. V Bulharsku a Turecku nechala 86 turistů. Všichni měli své pobyty i zpáteční letenky uhrazené, dovolenou tak dokončili v řádném termínu a repatriace nebyla nutná.

Sjednaný pojistný limit u Generali ve výši 6,3 milionu korun podle dostupných informací stačil na pokrytí všech nároků poškozených klientů. Jednatel a majitel Roman Tandler, který má s podnikáním v cestovním ruchu bohaté zkušenosti, podal insolvenční návrh se všemi náležitostmi hned napoprvé a soud poslal cestovku do konkurzu už následující měsíc po bankrotu.  

Hellas - nejen Řecko

Z fungujících cestovek jako poslední nevydržela konkurenční tlak prostějovská Hellas - nejen Řecko, která stejně jako Monmare měla koncesi pro provozování CK velmi krátce, získala ji teprve v prosinci 2012. V Řecku po svém krachu vloni dne 12. srpna nechala kolem 120 turistů, které repatriovala pojišťovna Generali. Dalších asi 250 klientů už neodjelo na zaplacené zájezdy, podle jednatelky a majitelky Šárky Trunečková by sjednaný limit 3,9 milionu korun měl stačit na vyřízení jejich nároků.

Trunečkové insolvenční návrh soud zamítl jako nesrozumitelný. S dalším návrhem uspěla až zaměstnankyně Renata Kovářová, které jej podala kvůli dlužné mzdě ve výši 14 687 korun loni v říjnu, a soud pak poslal cestovku do konkurzu počátkem letošního ledna. 

Lefkada Tour

Velmi specifický byl případ brněnské kanceláře s 15letou historií Lefkada Tours, jejíž majitel a jednatel Alexandr Bartoň podal kvůli předlužení insolvenční návrh vloni 5. března. V té době už ale firma přes rok nefungovala a proto po ní nezůstali žádní poškození klienti, pouze dluhy vůči dodavatelům, bance a tradičně i veřejným institucím. Soud vyhlásil konkurz Lefkady loni v červenci. 

Velká krimikauza

Za zaznamenání ještě stojí dva loňské bankroty v oboru. V prvé řadě jde o děčínskou cestovní agenturu Aloha, která padla už v lednu po 13 letech fungování. Podle tehdejších informací Děčínského deníku dlužila více než šest milionů korun. Bankrot začala vyšetřovat policie, která viní jednatele a majitele Jana Kotka, že pravděpodobně zpronevěřil 1,23 milionu korun. Dalších 400 tisíc měl podvodně vylákat ze svých klientů.

V době sdělení obvinění kriminalisté evidovali víc než 30 případů podvedených lidí. Krach Alohy se zařadil mezi loňské největší kauzy hospodářské kriminality na Děčínsku. Zopakujme, že kvůli děravému zákonu o cestovním ruchu podvedení klienti Alohy opět neuvidí ani korunu, protože cestovní agentury nemusí být pojištěné proti úpadku.

Portál bílého koně

Do hledáčku české i německé policie se dostal také rychlokvašený dovolenkový portál Travelsun.cz, jehož srpnový konec poškodil možná až tisíc lidí. Od nich provozovatel webu, česká firma Am Basten Ankauf, mohl vybrat na zlevněné zájezdy pořádané neexistující německou cestovní kanceláří Greeklandreisen kolem šesti milionů korun.

Šluknovský podnikatel Martin Otáhal, majitel a jednatel firmy Am Basten Ankauf, dokonce přiznal, že byl bílý kůň, tedy nastrčená osoba kryjící skutečného vlastníka. Firmu prý založil pouhé dva měsíce před jejím náhlým koncem pro neznámého muže a o fungování portálu prý nic nevěděl. Otáhal podle rejstříku figuruje v desítkách dalších firem.

V roce 2012 padlo devět cestovek, o rok později sedm (včetně Alpa Tours, jejíž služby využívali cizinci) a snižování počtu krachů pokračovalo i vloni. Bankrotují především menší hráči s orientací na jednu či několik destinací. Bohužel se ale stále projevují i zmíněné nedostatky legislativy, která stále nedokáže stoprocentně ochránit peníze turistů. Letos už by prý konečně měla začít platit novela tolik kritizovaného zákona o cestovním ruchu, ale kolikrát jsme to už za poslední roky slyšeli z úst nějvyšších představitelů Ministerstva pro místní rozvoj, že?

Jisté je, že až praxe ukáže, jestli novela skutečně přispěje ke zlepšení ochrany zákazníků – tak, jak by měla vypadat podle příslušné směrnice Evropské unie.

(rev)

Vytisknout