NAPSALI JINDE: Aerolinky po tragédii mění pravidla. Pilot už nesmí být v kokpitu sám

26. března 2015 23:51

Letecké společnosti po úterním pádu letounu německého dopravce Germanwings začaly zavádět pravidlo, že pilot nesmí být za letu v kokpitu nikdy sám, uvedl tento týden Český rozhlas, podle nějž mezi prvními oznámil změnu pravidel norský letecký přepravce Norwegian Air Shuttle.

Letadla společnosti Norwegian Air Shuttle, která jako první zpřísnila bezpečnostní pravidla ZDROJ: wikimedia.org

Od nynějška budou muset být v pilotních kabinách letounů norské společnosti vždy nejméně dva členové posádky, uvedl Český rozhlas. Zavedení tohoto postupu následně  ohlásily také britský nízkonákladový dopravce EasyJet a norské, islandské či kanadské aerolinky.

„To znamená, že když jeden z pilotů kokpit opustí, například aby si odskočil na toaletu, jeden z členů posádky musí do pilotní kabiny přijít,“ řekla agentuře DPA mluvčí norské firmy. 

S platností od pátku zavádí povinnou přítomnost alespoň dvou členů posádky v kokpitu společnost EasyJet. „Toto rozhodnutí bylo učiněno po konzultaci s úřadem pro civilní letectví,“ citovala ze sdělení firmy agentura AFP. 

Zavedení obdobného opatření podle AFP oznámily také islandské aerolinky Icelandair a kanadská společnost Air Transat. Naopak rakouské společnosti Austrian Airlines a Niki zatím vyčkávají. „Zatím je příliš brzy," řekl agentuře APA mluvčí Austrian Airlines, která je stejně jako Germanwings dceřinou společností německé Lufthansy. 

V současnosti evropské předpisy nenařizují neustálou přítomnost alespoň dvou osob v kokpitu. Zavést takovou povinnost může podle AFP pouze Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA). 

(red)

Vytisknout