NAPSALI JINDE: Úpadek létání se v Evropě neočekává

26. března 2015 23:31

Poptávka po letenkách zůstala po tragédii stabilní, konstatoval dnes po havárii německého letadla deník E15. Podle něj nehoda airbusu společnosti Germanwings ve francouzských Alpách zřejmě leteckým trhem nijak zvlášť neotřese.

ZDROJ: http://fm.cnbc.com REPRO: Krachy cestovek.cz

„Neočekávám úbytek pasažérů a rušení letenek ve významném rozsahu," citoval dnes deník leteckého analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka. Podle něj nelze tragédii z hlediska ekonomických dopadů srovnávat například s řáděním islandské sopky před několika lety nebo epidemií SARS v roce 2006.

„Nemyslím si ani, že se to nějak viditelně dotkne Lufthansy. Sice s tím určitě budou mít spojené náklady, ale nemělo by to být nic, co by se výrazně projevilo do ceny akcie,“ myslí si Menčík.

Pokles poptávky zatím podle deníku neregistrují ani dvě velké české společnosti - České aerolinie a Travel Service. „Žádný náhlý pokles zájmu o nové rezervace letenek nevidíme. Doufáme, že toto neštěstí nebude mít žádný dlouhodobý efekt na poptávku po létání,“ řekl pro deník mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Podle deníku E15 aerolinie nejvíce straší připomínka masové vraždy z 11. září 2001, po které následoval obří pokles zájmu o létání. To zřejmě nyní nenastane, zcela bez ekonomických následků se ale věc neobejde.

„Je samozřejmě určitá skupina lidí, kterou může taková nehoda na nějaký čas od létání odradit,“ řekl pro E15 zdroj z nejmenované tuzemské letecké firmy. Mohou to být například lidé, kteří se chystali letět poprvé na dovolenou. Důležité pro psychiku prý také bude přesné určení příčin nehody. Evropa patří k oblastem s nejhustším leteckým provozem na světě. Evropské aerolinie přepraví ročně zhruba čtyři stovky milionů cestujících.

(red)

Vytisknout