NAPSALI JINDE: ČSA loni na pravidelných linkách ubyla pětina pasažérů

17. února 2015 15:24

Českým aeroliniím (ČSA) loni ubyla na pravidelných linkách pětina cestujících, informovala dnes Česká tisková kancelář (ČTK) s odvoláním na mluvčího ČSA Daniela Šabíka. Za úbytek může zejména pokles poptávky po letecké dopravě ve východní Evropě v souvislosti se situací na Ukrajině a s pádem ruského rublu. Právě na východoevropský region se totiž ČSA v posledních letech orientovaly.

Ilustrační foto: ČSA

Podle mluvčího ČSA Šabíka společnost vloni přepravila 2,27 milionu pasažérů, dalších 722 tisíc jich aerolinie přepravily svými letadly pro jiné společnosti. ČSA loni pronajímaly letadla například společnostem Travel Service, Pakistan International Airlines, airBaltic nebo Vueling.

Jak ČSA ubedla již dříve, pokles cestujících na pravidelných linkách do Ruska loni činil meziročně zhruba pětinu. Větší ztráty cestujících zaznamenal dopravce na linkách do regionálních metropolí. Až 60procentní meziroční pokles dopravce zaznamenal na linkách na Ukrajinu, napsala ČTK.

ČSA prodělaly předloni téměř miliardu korun a ve stejném období na svých linkách přepravily přes dva miliony cestujících. Loni to bylo zhruba 1,8 milionu pasažérů. Poklesu cestujících na pravidelných linkách odpovídá i zmenšení letadlové flotily, která se meziročně snížila z 24 na 17 letadel.

Většina letů v letní sezóně by se měla orientovat na trhy v západní Evropě. ČSA se po letech plánují vrátit například do Anglie, létat chtějí od května do Liverpoolu. Dále na letošní sezónu ohlásily nová spojení například do Bordeaux, irského Corku nebo norského metropole Oslo.

(red)

Vytisknout