NAPSALI JINDE: Letecky z Brna na Jadran? Nejdřív za rok, snad do pěti tisíc za zpáteční letenku

3. února 2015 11:00

Skončit odpoledne v práci, stavit se domů pro kufry a ještě večer si užívat poslední paprsky slunce na jadranské pláži. Pro Jihomoravany od příštího roku jedna z možností, jak se dostat na dovolenou. Chorvatský honorární konzul Ivo Nešpor totiž chce prosadit znovuzavedení letecké linky mezi Brnem a Zadarem. Informoval o tom Deník.cz.

Na lince mezi Brnem a Zadarem se nedá provozovat velký Boeing 737 Ilustrační Foto: „ENTERAIR6-SPENB“ od Enterair – Vlastní dílo. Licencováno pod GFDL via Wikimedia Commons

Podle Deníku s ní mohli zájemci cestovat už letos, ale původní plán narušily změny v letecké společnosti, která měla dopravu do Chorvatska a zpět zajišťovat. Podle Nešpora byla linka dohodnutá už minulý rok. „Pracovali jsme na tom. Byli jsme domluvení s jednou firmou ze Slovenska, ale ta začala měnit strukturu, takže ze zavedení linky sešlo. Leteckou společnost tak v současnosti nemáme a letošní letní sezonu dost pravděpodobně nestihneme. Ale příští rok už chceme, aby spojení do Zadaru fungovalo,“ poznamenal Nešpor.

Podle chorvatského honorárního konzula je nutné najít společnost, která nasadí letadla s menší kapacitou, zhruba sedmdesátimístná. „Na lince se nedá provozovat velký Boeing 737,“ řekl Nešpor. Dodal, že jedná s cestovními kancelářemi, které část kapacity letadla zaplní svými klienty. Zbytek zůstane volný pro běžné cestující. Brňanům se, jak napsal Deník, nápad líbí.

Kolik lidé za letenku zaplatí, je důležité také podle jihomoravského hejtmana Michala Haška. „Brno si určitě zaslouží pravidelné letecké spojení na Jadran, ovšem s jasnou ekonomikou provozu a přijatelnou cenou letenek,“ zdůraznil.

Nešpor tvrdí, že hodlá pro cestující prosadit příznivou cenu: „Chceme, aby zpáteční letenka stála pod pět tisíc korun.“ Ještě levnější letenku by prý mohly nabídnout nízkonákladové společnosti, ty ale Brno považují za příliš malý trh.

Také analytik brněnské společnosti Cyrrus Tomáš Menčík považuje obnovení linky, na které cestující létali jen v létě roku 2010, za dobrý nápad. „Dává to smysl v případě, že se jedná o sezonní linku, ne celoroční. Chorvatsko je pořád nejfrekventovanější turistická destinace pro lidi z jižní Moravy. Ani cena kolem pěti tisíc korun neuráží,“ uvedl ekonom.

Plánovanou novinku si přejí i představitelé brněnského letiště. „Obecně přivítáme jakoukoliv novou linku a rádi ji obsloužíme. Do Chorvatska totiž žádná v tuto chvíli nelétá. Podle mě půjde o zajímavou nabídku nejen pro turistickou sezonu, ale i pro ostatní, kteří do Chorvatska cestují za podnikáním nebo jinými účely. Uvítal bych proto celoroční pravidelný provoz,“ konstatoval ředitel letiště Tomáš Plaček. Podle něj se cestující z Brna dočkají nových turistických linek už letos v létě. Pravidelných a létajících po celý rok ale nejspíš ne.

(red)

Vytisknout