Z ARCHÍVU: Před devíti lety soud potrestal majitele zkrachovalé cestovky Kvaizbo

21. ledna 2015 15:36

Loni v prosinci uplynulo devět let od chvíle, kdy odvolací senát vynesl pravomocný rozsudek nad Miroslavem Jirsou, majitelem padlé cestovky Kvaizbo. Jirsa se tak stal jedním z mála podnikatelů v cestovním ruchu, kteří pykali za své nekalé jednání. Stejně jako nedávno odsouzená Zuzana Pálová-Sebri totiž fungoval bez povinné pojistky. Před rokem se Jirsa vrátil do branže.

Jirsa v katalozích nepravdivě tvrdil, že Kvaizbo má vlastní autobusy. Na snímku autobus, o který podniatel přišel v rámci zabaveného leasingu a později byl zakoupen jako ojetý. Zdroj: http://stary.seznam-autobusu.cz

Strakonická cestovka Kvaizbo vznikla na jaře 2000. Jenže tentýž rok začal platit zákon o podnikání v cestovním ruchu, který kancelářím zavedl povinnost pojistit se proti úpadku. A to bylo pro Kvaizbo kamenem úrazu. Její vlastník Jirsa sice s pojišťovnou uzavřel smlouvu, ale fakturu podle tehdejších informací Listů Písecka už nezaplatil, čímž mu pojistka v září 2001 zanikla.

Pak už se rozeběhla série Jirsových přešlapů doprovázená tradiční liknavostí státních orgánů, tedy ministerstva pro místní rozvoj a živnostenského úřadu. Ty totiž nedokázaly včas zabránit dalšímu fungování předlužené a nepojištěné cestovky. Trvalo jim skoro 10 měsíců od ohlášení zániku pojistky, než v říjnu 2002 cestovce zrušily oprávnění podnikat v cestovním ruchu.

Kvaizbu se nedařilo již od počátku. Listy Písecka citovaly soudního znalce, podle něhož CK už v roce 2000 prokazovala znaky počínající insolvence. Další roky pak měla vysoké ztráty a prohlubovala zadluženost. „K datu prohlášení konkurzu 25. srpna 2003 bylo obchodní jmění společnosti záporné ve výši29 678 000 korun,“ napsaly před devíti lety Listy Písecka.

Justice ovšem nepotrestala Miroslava Jirsu za neúspěšný podnikatelský záměr. Problémem podle žalobců bylo, že klienty neinformoval o neexistujícím pojištění, a že pokračoval v podnikání navzdory více než tristní ekonomické situaci své kanceláře.

„Při vědomí zjevné nemožnosti uskutečnit inzerované zájezdy přijal od zákazníků zálohy a doplatky, které přes urgence poškozených nevrátil. Tím jim způsobil škodu v celkové výši 826 205,70 koruny,“ citovaly Listy Písecka verdikt soudu. Jirsa také navzdory špatné situaci firmy objednával pro rok 2002 další služby nebo v katalozích nepravdivě tvrdil, že Kvaizbo má vlastní autobusy.

Okresní soud ve Strakonicích proto Jirsu poslal za podvod, předlužení a další trestné činy na 3,5 roku za mříže a zakázal mu na čtyři roky činnost v branži. Odvolací senát pak na sklonku roku 2005 zkorigoval výši škody a trest zmírnil na dva roky nepodmíněně, zákaz podnikání však ponechal. Jirsovi nepomohlo ani to, že cestovku ještě před jejím bankrotem stihl v lednu 2003 prodat.    

Soud vyšší instance podle Listů Písecka přihlédl k tomu, že výše přímé škody způsobené klientům nebyla vysoká, že obžalovaný na rozdíl od jiných podnikatelů stíhaných pro podvody vedl korektně účetnictví, a že dosud vedl bezúhonný život. Nicméně potvrdil, že jednání Jirsy se vymykalo běžnému podnikatelskému riziku.

Jak nedávno portál Krachy cestovek.cz napsal, Miroslav Jirsa opět zahájil aktivity v cestovním ruchu. Angažuje se totiž v cestovní agentuře Ilton Travel, která zahájila činnost loni v lednu, a jejímž jednatelem je člověk s adresou bydliště na obecním úřadě. Oficiálním vlastníkemagentury je anglická firma Ilton Trade ltd. se základním jměním ve výši pouhé jedné libry. Jejím ředitelem je podle britského rejstříku právě Jirsa.

Navíc, jak se zdá, Jirsa se z finančních problémů zřejmě dosud nedostal. Podle informací z obchodního rejstříku dluží pražské firmě Svoboda Press 5,6 milionu korun. Kvůli tomu je od letošního března vydán exekuční příkaz na Jirsův 100procentní podíl ve firmě Relativ Group.

(rev)

Vytisknout