NAPSALI JINDE: Cestovní ruch v EU podle analytika Mag Consulting čelí řadě hrozeb

15. ledna 2015 00:46

Cestovní ruch v Evropě letos čelí největšímu počtu reálných hrozeb za posledních 20 let. Uvedla to Česká tisková kancelář (ČTK) s odvoláním na poradenskou společnost Mag Consulting a jejího jednatele Jaromíra Beránka. Podle něj mohou mít na cestovní ruch v Evropě výrazný dopad možný odchod Řecka z eurozóny, pokračující politická a ekonomická krize na Ukrajině, propad ruského rublu vůči euru a deflace ve státech Evropské unie či hrozba terorismu ve státech EU.

Jednatel a analytik společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Zdroj: www.magconsulting.cz Screenshot/výřez: Krachy cestovek.cz

„I nadále cestovní ruch může v letošním roce ovlivňovat terorismus v rámci jednotlivých států EU, což může mít za následek snížení počtu příjezdů zahraničních turistů do těchto států, a tím i celkový pokles cestovního ruchu,“ citovala ČTK analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka.

Čechům, uvedla v této souvislosti agentura, dovolenou u Středozemního moře i v dolarových destinacích v místě pobytu navíc prodraží oslabující kurz koruny. Pokud by koruna vůči euru oslabila na více než 30 Kč/EUR, cestovní kanceláře by mohly zdražit i již prodané zájezdy, uvedl minulý týden prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Roman Škrabánek.

Pokud by koruna pokračovala v oslabování, lze také podle odborníků na cestovní ruch očekávat nárůst zájmu o dovolenou v tuzemsku, konstatovala ČTK. „I letos lze očekávat nízké ceny ropy, které se výrazně promítají do oslabujícího rublu, což vyvolává inflaci a oslabuje ruskou ekonomiku. Kvůli oslabení rublu budou i nadále omezeny cesty ruských občanů do zahraničí,“ citovala agentura analytika poradenské společnosti Mag Consulting Ing. Jaromíra Beránka.

Zdroj: www.magconsulting.cz Screenshot/výřez: Krachy cestovek.cz

(red)

Vytisknout