Zuzana Pálová-Sebri dostala za „podnikání“ s Majestic Travel tříletou podmínku

13. ledna 2015 17:27

Podvod a neoprávněné podnikání. To jsou zločiny, za které v pondělí odsoudil Okresní soud v Blansku Zuzanu Pálovou, majitelku bývalé cestovky Majestic Travel z Boskovic, ke třem rokům odnětí svobody.

Zuzana Pálová si v pondělí přišla vyslechnout verdikt Okresního soudu v Blansku ve značkovém oblečení – ve svetříku Polo Ralph Lauren a šátku Burberry. Zdroj: www.blanensky.denik.cz Screenshot: Krachy cestovek.cz

Pálová, která během svého stíhání začala podle portálu Novinky.cz používat příjmení Sebri, zatím do věznice nenastoupí. Soud totiž uložil trest podmíněný s odkladem jeho výkonu na pět let. Během těch se bude muset Zuzana Pálová-Sebri chovat vzorně. Jinak jí nezbude, než si urychleně sbalit kartáček na zuby a ohlásit se na bráně určeného nápravného zařízení. Jak to zvládne, je ovšem otázkou.

Zneužít pro trestnou činnost jakoukoli další firmu by ale Pálová-Sebri neměla. Soud jí totiž uložil zároveň zákaz podnikání na pět let. Desítkám svých bývalých klientů bude také muset splácet dluhy. Připravila je dohromady o více než milion korun.

Státní zástupce Pavel Kuthan se navíc nechal bezprostředně po vynesení rozsudku slyšet, že podá odvolání. Původně totiž požadoval nepodmíněný trest.

Pálová-Sebri se podle rozsudku vydávala za držitelku koncese oprávněnou organizovat, nabízet a prodávat zájezdy a uzavírat cestovní smlouvy. „Přitom věděla, že je pouze držitelkou oprávnění k provozování cestovní agentury,“ četla v odůvodnění rozsudku soudkyně Helena Frantelová.

Obžalovaná podle ní prodávala zájezdy i v době, kdy již věděla, že se dostala do závažnějších finančních problémů. „Pojistnou smlouvu proti úpadku si sice sjednala, ale už ji nezaplatila. Zcela jistě věděla, že pokud ji neuhradí, tak zanikne. Zájezdy, které klienti zaplatili, často rušila. Některým vrátila zpátky jen část peněz, dalším nic. Vybrané částky si ponechala i pro vlastní potřebu,“ sdělila Frantelová.

Senát nicméně konstatoval, že se Pálová-Sebri po vypuknutí problémů snažila situaci řešit. „Alespoň s některými klienty byla v kontaktu a vypracovala smlouvy o narovnání,“ vysvětlila soudkyně.

O tři sta tisíc korun přišlo kvůli spolupráci s Majestic Travel například středisko volného času Animo ze Žamberka. Na letní tábor se rodiče s dětmi těšili marně. Nikam nakonec neodjeli. Čtyřiaosmdesát tisíc korun požaduje zpátky Josef Hýbl ze Svitav. Ten jako delegát zájezdu v Podaci musel tehdy po sporu s dopravcem částku zaplatit ze své kapsy. Chorvatským ubytovatelům má Pálová-Sebri dlužit přes padesát tisíc euro a má zakázaný vstup do Chorvatska.

(rep)

Vytisknout