NAPSALI JINDE: Kauza Pálová: ortel o majitelce zkrachovalé cestovní kanceláře padne v pondělí

9. ledna 2015 00:58

Vězení od dvou do osmi let hrozí majitelce zkrachovalé boskovické cestovní kanceláře Majestic Travel. Za zločin podvodu a neoprávněné podnikání. Spletitý případ Zuzany Pálové začal Okresní soud v Blansku rozplétat začátkem loňského října. Vyslechl desítky svědků a dokazování je nyní u konce. Na čtvrtečním soudním jednání přednesli žalobce, obhájce i obžalovaná před senátem závěrečné řeči. I na jejich základě padne v pondělí konečný verdikt soudu, informoval včera Blanenský deník.cz.

Zuzana Pálová před soudem. Zdroj: www.blanensky.denik.cz Screenshot: Krachy cestovek.cz

Například obci Petrovice Zuzana Pálová dluží dvě stě padesát tisíc korun. U soudu při jednom z předchozích jednání vypovídal starosta Vladimír Paulík. „Nabídku Zuzany Pálové jsme už jednou využili a byli jsme spokojení. Proto jsme ji oslovili znovu a objednali si zájezd pro šestačtyřicet lidí do Černé Hory. O tom, že se nebude konat, jsme se dozvěděli až dva dny před odjezdem, i když nás ujišťovala, že je všechno v pořádku. Následně jsme zjistili, že ubytování ani další služby nemáme v zahraničí vůbec zaplacené,“ popsal Paulík. Radnice pak lidem vrátila peníze ze svého rozpočtu. Problémy měly, jak uvedl Blanenský deník.cz. další desítky klientů boskovické cestovky.

Státní zástupce Pavel Kuthan navrhl uložit Pálové nepodmíněný trest odnětí svobody. Podle něj by zároveň svým bývalým klientům měla splácet peníze, které jim dluží. „Obžalovaná podvedla několik lidí s úmyslem obohatit se. Tak, že uvede jiného v omyl a zamlčí mu podstatné skutečnosti,“ uvedl. Pálová způsobila lidem škodu značného rozsahu, která se může vyšplhat až na pět milionů korun.

Podle Kuthana vychází obžaloba z mnoha zásadních důkazů. „Zuzana Pálová se vydávala za držitelku koncese oprávněnou organizovat, nabízet a prodávat zájezdy a uzavírat cestovní smlouvy. Přitom věděla, že je pouze držitelkou oprávnění k provozování cestovní agentury,“ sdělil státní zástupce.

Pojištění cestovní kanceláře proti úpadku si podnikatelka sjednala u pojišťovny Generali, ale už jej nezaplatila. „Výmluvy, že jej chtěla uhradit později, jsou liché. Zájezdy často rušila a lidem peníze nevracela. Některým jen zčásti, dalším vůbec. S poškozenými pak přestala komunikovat. Šlo doslova o vytloukání klínu klínem. O slušném podnikání nemohla být řeč. Mezi podvedenými jsou i důchodci, jejichž obrana je omezená,“ vysvětlil Kuthan.

V neprospěch Pálové podle jeho slov svědčí i to, že byla již pětkrát soudně trestána, z toho čtyřikrát pro majetkovou trestnou činnost. „Je tedy s podivem, že se do něčeho takového pustila znovu, aniž by měla zajištěnou návratnost prostředků,“ vylíčil Kuthan.

Obhájce Pálové Vilém Fránek však trval na tom, aby podnikatelka byla zcela zproštěna žaloby. „Moje klientka chtěla svou cestovní agenturu proměnit v cestovní kancelář. Pojišťovna Generali ji neupozornila na to, že může dojít k zániku pojištění, když nezaplatí. I nadále platila zálohy za ubytování, pojistné chtěla uhradit ze záloh,“ uvedl Fránek.

Úmysl podnikat je podle obhájce Pálové často doprovázený nezdarem. Doplnil, že Pálová by i nadále podnikala, kdyby před dvěma lety televize Nova neodvysílala reportáž, která vedla k rychlému zániku její cestovní kanceláře. Telefony svým klientům podle svých slov Pálová nezvedala proto, že se po odvysílání reportáže psychicky zhroutila.

Senát zatím podle Blanenského deníku nemá jasno v tom, jak rozhodne. „Vedeme dlouhé diskuse, které budou pokračovat i v pondělí před vynesením rozsudku. Teď nedokážu předjímat. Dobrou řeč měl obhájce i státní zástupce,“ řekla krátce po jednání soudkyně Helena Frantelová.

(red)

Vytisknout