Insolvenční soud odmítl návrh na vyhlášení moratoria na New Travel.cz, krátce předtím z firmy vycouval strategický investor - firma Vivantis Martina Rozhoně

8. ledna 2015 15:12 / Aktualizováno 8. ledna 2015 15:20

Česká tisková kancelář (ČTK) a na základě její zprávy pak i některá další tuzemská média minulý pátek informovala, že internetový prodejce zájezdů, cestovní agentura New Travel.cz, je v insolvenčním řízení. Skutečnost je přitom taková, že dlužník na sebe podal insolvenční návrh spojený s návrhem na tzv. moratorium už 31. prosince 2014, ale Městský soud v Praze jej minulý pátek, tedy v den vydání zprávy, smetl ze stolu s tím, že neobsahuje „všechny zákonné náležitosti“.

Martin Rozhoň vloni ve vší tichosti vycouval z agentury New Travel.cz Zdroj: Borovan.cz/Vivantis

Jde o další z řady případů, kdy firmy z oboru cestovního ruchu, které se ocitly ve finančních problémech, na sebe ani neumí správně podat insolvenční návrh. Informačně zklamala bohužel i ČTK, která zprávu aktualizovala minulý pátek v půl třetí odpoledne, aniž by zaznamenala, že v insolvenčním rejstříku bylo pět minut po druhé hodině odpoledne zveřejněno usnesení soudu o odmítnutí návrhu.

Ing. Roman Břenek Zdroj: www.newtravel.cz Výřez: Krachy cestovek.cz

Insolvenční návrh sepsali jednatelé cestovní agentury Ing. Roman Břenek a Rostislav Urbánek už 26. listopadu loňského roku, zhruba čtrnáct dnů poté, co z firmy ve vší tichosti definitivně vycouval dosavadní strategický investor, jímž byla akciová společnost Vivantis internetového podnikatele Martina Rozhoně, která v ní oficiálně měla 40% obchodní podíl.

Rozhoň byl od léta 2010 až do konce loňského ledna rovněž jednatelem agentury New Travel.cz a jeho chrudimská firma Vivantis měla na základě smluv o půjkách až do loňského podzimu zástavní právo k obchodním podílům Romana Břenka i Rostislava Urbánka, čili fakticky firmu držela stoprocentně.

Rostislav Urbánek Zdroj: www.ttg.cz Výřez: Krachy cestovek.cz

Příběh majitele firmy Vivantis, které dnes patří síť šesti internetových obchodů, popsaly vloni v létě Lidovky.cz. Vivantis je podle Lidovek pětkou na českém trhu s e-shopy a jeho roční obrat dosahuje k půl miliardě korun. Pracují v něm prý téměř samé ženy a proslavil se prodejem parfémů, ale třeba také výrobou a prodejem prostředku na podporu mužské erekce.

„Každý týden dostanu minimálně jednu nabídku na odkup nějakého internetového obchodu,“ uvedl pro Lidovky Rozhoň, ale v celém článku není ani zmínka o tom, že by jeho firma nebo on sám měli cokoliv společného s internetovým prodejcem zájezdů New Travel.cz. Přitom v létě roku 2010 řada novinových článků hlásala: „Vivantis vstupuje na trh cestovního ruchu, získal podíl v agentuře New Travel.cz.“

„Plně si uvědomujeme, že oblast cestovního ruchu nyní zažívá krizi. Přesto tento segment trhu považujeme z dlouhodobého hlediska za zajímavý, zejména pak v rámci internetového prodeje," citoval tehdy  Martina Rozhoně, ředitele společnosti Vivantis, server Finance.cz.

V rámci online prodeje zájezdů, uvedl tehdy server, hodlá Vivantis využít svých bohatých zkušeností z oblasti internetového obchodování. Nová spolupráce by měla oběma subjektům přinést strategickou výhodu nejen v podobě většího kapitálového zajištění, ale také z hlediska provázání marketingových a reklamních aktivit.

Kapitálové zajištění však nyní potřebuje sám Rozhoň. Jeho síť e-shopů je ztrátová, jak vloni uvedl server Borovan.cz, když informoval o expanzi firmy Vivantis na Slovensko. Vedení firmy prý očekává od nového tahu zvýšení dosavadních tržeb, které v loňském roce dosáhly skoro 400 milionů korun.

Proto není žádným velkým překvapením, že do akciové společnosti Vivantis začátkem loňského prosince vstoupila majetkově společnost E-commerce Holding spoluvlastněná podnikatelem Jakubem Havrlantem a miliardáři Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem. Podle odborného titulu Marketing a Media jde na poli e-commerce o jednu z největších událostí minulého roku.

(red)

Vytisknout