Místopředseda ACK ČR Jan Papež si letos ve vší tichosti vysoudil omluvu od spolku Krachy cestovek. Má to ale nejeden háček…

30. prosince 2014 18:12 / Aktualizováno 30. prosince 2014 18:17

Způsob, jakým Papež docílil „spravedlnosti“, je totiž přinejmenším zarážející. Spolek Krachy cestovek se o proběhlém soudu a rozsudku dozvěděl až na základě již probíhající exekuce a kvůli obstavenému účtu, jak redakci našeho portálu potvrdila místopředsedkyně spolku Michaela Ježková.

Doručený email z AK Taubel Legal ze srpna 2013 Zdroj: Krachy cestovek.cz Doručený email z AK Taubel Legal ze srpna 2013 Zdroj: Krachy cestovek.cz

To, že místopředseda a tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) Jan Papež nemá rád ani portál Krachy cestovek.cz ani stejnojmenný spolek, je již dlouho známá věc. Spolek zřejmě kvůli tomu, protože se zasazuje o to, aby se v tuzemsku už konečně pořádně implementovala směrnice EU o ochraně spotřebitele, a lidé při úpadcích cestovních kanceláří už nepřicházeli o své peníze. V minulosti přitom padla nejedna cestovka, které byla členem v profesním sdružení ACK ČR.

Ale ještě více zřejmě leží Papežovi v žaludku portál Krachy cestovek.cz, který za dobu své existence tiskového mluvčího asociace, jakož i asociaci jako takovou, nejednou podrobil kritice.

Odhalení černé cestovky přímo v řadách ACK ČR

Redakce portálu Krachy cestovek.cz v polovině srpna loňského roku odhalila tzv. černou cestovní kancelář přímo v řadách ACK ČR. Šlo incomingovou cestovní agenturu Bohemia Travel System alias Euro Touch, která porušovala zákon tím, že nabízela rusky hovořícím i tuzemským klientům čtyřdenní poznávací zájezdy do Amsterdamu a Bruselu včetně dopravy a dvou nocí v 3* hotelu se snídaní a službami delegáta. Jenže to smí jen koncesované cestovní kanceláře, které jsou pojištěny proti úpadku.

Zdroj: www.ceskatelevize.czScreenshot: Krachy cestovek.cz

Celý článek si můžete přečíst zde, ale i jinde, protože informaci našeho portálu převzala např. Česká tisková kancelář a reportáž o problému černé cestovky v řadách ACK ČR odvysílala v pořadu Události Česká televize. (Zájezdy fiktivní cestovky 34:40 pořadu).

Papežova medvědí služba asociaci

O několik dnů později portál Krachy cestovek.cz informoval o prohlášení místopředsedy a tiskového mluvčího asociace Jana Papeže, které bylo spíše velmi nepodařeným pokusem zamést stopy po nelegálním podnikání cestovní agentury Bohemia Travel System, která je členem ACK ČR.

Asociace podle Papeže vyzvala cestovní agenturu Bohemia Travel System, aby přestala vlastní zájezdy nabízet, nebo aby se legalizovala jako cestovní kancelář. „Nyní probíhá proces legalizace Bohemia Travel System jako cestovní kanceláře,“ uvedl tehdy Papež pro ČTK.

Bohužel už samotné použití slova legalizace potvrzuje, že docházelo k něčemu nelegálnímu - tedy k prodeji zahraničních zájezdů subjektem, jenž k tomu nemá koncesi a navíc není ani pojištěn. Tak to vidělo i ministerstvo pro místní rozvoj, které se ke kauze vyjádřilo ústy své tehdejší mluvčí Jany Jabůrkové: „Pokud se cestovní agentura vydává za cestovní kancelář, tak je to porušení zákona.“

Jak jsme již napsali vloni v létě, reakce Jana Papeže na zjištění redakce portálu Krachy cestovek.cz byla absolutně neadekvátní vážnosti situace. Místo toho, aby přiznal, že ACK ČR se o problému svého člena dozvěděla díky námi předem zaslaným otázkám a poděkoval za toto upozornění (profesionálové a slušně vychovaní lidé tak obvykle činí), obvinil portál Krachy cestovek.cz z toho, že „rozpoutal mediální bitvu proti CA Bohemia Travel System a proti ACK ČR“.

Nedoručená výzva

A protože zřejmě jaksi chyběly protiargumenty k nám dostatečně zdokumentované kauze, došlo k právním krokům ve zcela jiném směru. Pouhé dva dny od zveřejnění článku „Jan Papež jako mluvčí ACK ČR prokázal asociaci cestovek medvědí službu“ odeslal Papežův advokát JUDr. Jan Täubel, LL. M. na adresu sídla tehdy ještě občanského sdružení Krachy cestovek Výzvu k upuštění od neoprávněných zásahů do práva na ochranu osobnosti. „V tomto článku … je uveřejněna fotografie Klienta, a to bez jeho souhlasu,“ napsal.

Doručený email z AK Taubel Legal ze srpna 2013 Zdroj: Krachy cestovek.cz

Problém je v tom, že tato doporučená zásilka nikdy nebyla do sídla doručena, což ostatně potvrdil svým emailem ze dne 18. září 2013 advokátní koncipient z kanceláře Taubel Legal Mgr. Petr Possel, když napsal: „Vzhledem k tomu, že tato výzva Vám podle všeho dodnes nebyla doručena, zasíláme ji touto cestou (scan v příloze).“

A jak si přečtete v zítřejším pokračování, nebyl to zdaleka jediný úřední dokument, který do sídla spolku Krachy cestovek doporučenou poštou nedorazil…

(red)

Vytisknout