NAPSALI JINDE: Místo Vánoc dovolená. U moře letos stráví svátky desítky tisíc Čechů

24. prosince 2014 09:55 / Aktualizováno 24. prosince 2014 10:00

Palmám dává před vánočním stromkem přednost stále více Čechů. Cestovní kanceláře zaznamenávají o zájezdy k moři na vánoční a novoroční dny rekordní zájem. Lidé se chtějí vyhnout vánočnímu shonu a užít si chvíle klidu v teple, informoval dnes ráno web Českého rozhlasu a rozhlasová stanice Radiožurnál.

Ilustrační foto: Krachycestovek.cz

Dovolenou u teplého moře, daleko od vánočního stresu, letos stráví několik desítek tisíc Čechů. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jaroslav Skalický. Vánoční svátky letos vycházejí na tři pracovní dny, a tak stačilo vzít si k tomu dva dny dovolené a už byl celý týden volna na cestu k moři.

Podle odhadu analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting letos prožije konec roku u moře rekordních 50 tisíc Čechů.

„Spousta lidí vyjíždí na své dovolené individuálně. Někteří vyjíždějí prostřednictvím německých cestovních kanceláří, část využívá i služeb těch českých, které mají z Prahy přímé lety do koncových destinací,“ řekl pro zprávy Radiožurnálu Českého rozhlasu Alexander Pavlov z CK Alexandria.

„Dříve se prodávaly prakticky výhradně Silvestry a o Vánoce byl menší zájem. Dnes jsou Vánoce stejně atraktivní jako silvestrovské pobyty. Že se někdo vzdá stromku, salátu a kapra a odjede z blázince, který je tady před Vánocemi každoročně, je zajímavé. Odjíždějí i rodiny s dětmi - máme klienty, kteří každoročně tento zvyk opakují,“ dodal Stanislav Zíma z Exim Tours.

O vánočních a novoročních svátcích budou Češi na mnoha místech světa, jak vyplývá z letového řádu charterové letecké společnosti Travel Service. „Již před Vánocemi klienti cestovních kanceláří směřovali na Kubu a do Dominikánské republiky, aby zde strávili Štědrý den. Nicméně valná většina charterových letů za teplem do exotických destinací je těsně po vánočních svátcích,“ informovala Vlaďka Dufková.

„Před koncem roku budou letadla směřovat do mnoha exotických destinací, například do Mexika, Dominikánské republiky, dále na Kubu, do Venezuely, Keni, na Zanzibar, Jamajku, do Spojených arabských emirátů, na Kapverdské ostrovy a tradičně také na Kanárské ostrovy a do Egypta,“ vyjmenovala Dufková.

Dovolená o vánočních svátcích není nejlevnější. Za dovolenou na konci roku si ale musejí lidé připlatit. „Na Vánoce nebo na Silvestra je to výrazně dražší než v nějaký normální termín. Jsou to ty nejexponovanější termíny v roce a ubytování v hotelech tomu odpovídá,“ upozornil Alexander Pavlov.

Podle marketingového ředitele Čedoku Tomáše Brejchy někdy lidé dovolenou přes Silvestra najdou několik dnů předtím pod stromečkem jako vánoční dárek.

Reportáž Jaroslava Skalického si můžete poslechnout zde.

(red)

Vytisknout