NAPSALI JINDE: Do Česka přijelo o deset procent méně ruských turistů

9. prosince 2014 16:33

Do České republiky přijíždí méně ruských turistů, napsal dnes Deník.cz. Podle něj se za prvních devět měsíců letošního roku jejich počet meziročně snížil o deset procent. Vyplývá to z údajů ruského státního statistického úřadu Rosstat. Důvodem je prý oslabující rubl, kvůli čemuž jsou pro Rusy zájezdy do Evropy dražší. Ruská měna vůči euru oslabila od počátku roku o 40 procent, aktuální kurz je 65 rublů za euro.

Ilustrační foto: Krachy cestovek.cz

Česko se podle Rosstat letos zařadilo mezi země, ve kterých jsou propady příjezdů ruských turistů největší. Od ledna do září přijelo do České republiky 419 183 Rusů. Například v Polsku počty návštěvníků z Ruska vzrostly o 11 procent, zatímco v Německu klesly o dvě procenta.

„S ohledem na tuto skutečnost lze říci, že oslabení ruské měny v takovéto míře bude mít zajisté negativní dopad na výjezdy Rusů do zahraničí. Už nyní je předpokládán meziroční pokles zhruba 12 procent v příjezdech ruských občanů do ČR,“ uvedl pro Deník.cz analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. Rusy od cest do zahraničí podle něj odradily také nedávné krachy velkých ruských cestovních kanceláří.

Podle Deníku letos zatím vyjelo o desetinu méně Rusů i do Finska a Řecka. Podstatně více ruských turistů naopak vycestovalo do Egypta, Jižní Koreje, USA nebo do Turecka. Celkem v prvních třech čtvrtletích klesl počet výjezdů Rusů do zahraničí o 14 procent na 36,8 milionu.

Podle údajů Českého statistického úřadu klesl za letošních devět měsíců počet ubytovaných turistů z Ruska o 56 000, tedy o 9,3 procenta. Celkem se ale počet zahraničních turistů zvýšil o 4,2 procenta. Rusy podle ČSÚ nahradili Němci a Číňané, uvedl Deník.cz.

(red)

Vytisknout