Po zásahu pojišťovny insolvenční správce vyškrtl největšího věřitele CK Solymar

4. prosince 2014 09:43

Konkurz loni zkrachovalé cestovní kanceláře Solymar nabral až nečekaně turbulentní vývoj. Insolvenční správce totiž po upozornění jednoho z věřitelů, pojišťovny Uniqa, změnil názor a zpětně popřel víc než 11milionovou pohledávku firmy Adomo. Ta přitom byla suverénně největším věřitelem Solymaru.

Zdroj: www.tn.cz Screenshot: Krachy cestovek.cz

Co se tedy přesně stalo? Pojišťovna Uniqa poslala správci Václavu Kulhavému informace o propojení majitelky a jednatelky firmy Adoma Markéty Brožová s CK Solymar. Navíc toto podání rozčleněné do několika bodů zároveň nechala zveřejnit v insolvenčním rejstříku.

Pojišťovna v podání správci namítla, že Brožová „byla v době úpadku dlužníka (CK Solymar) současně vedoucím zaměstnancem dlužníka a vystupovala za dlužníka v jednáních s klienty a obchodními partnery dlužníka“.

Uniqa dále popsala propojení Adoma s delegátkou Solymaru Monikou Szitášovou, poukázala na to, že společnost Adomo nikdy nepodnikala v cestovní branži a že výše pohledávek firmy je „v hrubém nepoměru k objemu činnosti dlužníka…“ Dodejme, že pohledávku spolešnosti Adomo tvořily neuhrazené faktury za ubytovací a přepravní služby.

Informace o angažmá šéfky firmy Adomo Markéty Brožové v Solymaru však nejsou žádným tajemstvím. Portál Krachy cestovek.cz už o Brožové coby manažerce cestovky psal loni v září. Insolvenční správce přesto pohledávku nejprve uznal a své rozhodnutí změnil až na konci letošního listopadu teprve po zmíněném upozornění pojišťovny.

Jako důvod popření podle protokolu z přezkumného jednání správce uvedl, že „společnost Adomo nikdy nepodnikala v předmětu souvisejícím s předmětem činností dlužníka“. A aby toho nebylo málo, rovnou popřel i pohledávku jednatele Solymaru Jana Pfeifera. Ten přihlásil půjčku své cestovce přes 2,2 milionu korun, jenže ji podle Kulhánka nedoložil příslušnými dokumenty.

Vraťme se ale k neobvyklému osudu pohledávky Adoma. Neměnil se totiž jen názor správce vůči ní, ale i její samotná výše. Jednatelka Brožová nejprve loni v září přihlásila přes 16 milionů korun. Před pár týdny ale pět milionů z nejasných důvodů vzala zpět. Šlo o smluvní pokutu, proti níž dlužník nic nenamítal. Zbylo tak 11 270 300 Kč, které správce Kulhavý nakonec popřel.

Připomeňme, že CK Solymar zkrachovala 3. září 2013. Od začátku července už ale neměla povinnou pojistku proti úpadku, protože ji Uniqa vypověděla smlouvu, jenže CK kvůli špatnému zákonu o cestovním ruchu přesto prodávala zájezdy. Cestovka se také ještě před svým bankrotem nechvalně proslavila problémy s odvozem klientů ze Sicílie, náhradní letadlo musela tehdy zajistit pojišťovna. Jednatel firmy Pfeifer se následně označil za oběť nekalé soutěže.

Do insolvenčního řízení se původně přihlásilo 25 věřitelů s pohledávkami za víc než 21,5 milionu korun, přičemž po výše zmíněných změnách nakonec zůstaly nároky za 3,02 miliony. Nicméně ani tak zásadní snížení není pro zbylé věřitele žádná velká výhra. Cestovka totiž v podstatě nemá žádný majetek.

(rev)

Vytisknout