Soud zrušil konkurz na Cool Travel, odměnu správce musel doplatit stát

26. listopadu 2014 09:48

Insolvenční řízení s cestovkou pro movité klienty Cool Travel po dlouhých čtyřech letech od jejího krachu dospělo ke zdárnému konci. I když výraz zdárný je v tomto případě dost nadnesený. Konkurz na Cool Travel soud totiž zrušil kvůli zcela nedostačujícímu majetku pro uspokojení věřitelů. Na odměnu správce musela dokonce přispět i státní pokladna.

Repro: Krachy cestovek.cz

Městský soud v Praze konkurz na cestovku modela a někdejší tváře značky Hugo Boss Vlastimila Homoly v tichosti zrušil již loni v září, naše redakce se ale o jeho rozhodnutí dozvěděla až nyní díky dotazu všímavého čtenáře.

Pan Petr (celé jméno má redakce k dispozici) nám poslal následující otázku: „jak mám rozumět informaci z justice.cz týkající se cooltravel?“ A pak ocitoval verdikt: „Na základě usnesení Městského soudu v Praze … ze dne 2.9.2013 byl zrušen konkurs na majetek dlužníka, neboť majetek dlužníka je pro uspokojení věřitelů zcela nepostačující.“

Tímto tedy panu Petrovi odpovídáme: kde nic není, ani věřitelé nic neberou, takže soudu nezbývá, než konkurz zrušit. A co znamená ono „nic“ v případě Homolovy Cool Travel?

Zjednodušeně lze říci, že po cestovní kanceláři, která vozila movité klienti například do Dubaje, zbyla jen stará lednička. A tu si za třináct stovek koupila jakási paní Adamová. Nic jiného z hmotného majetku firmy se podle dokumentů z insolvenčního rejstříku správkyni Jiřině Lužové udat nepodařilo. 

Ještě tristněji dopadl pokus o prodej pohledávek cestovky. Jednatel Homola jich přihlásil sedm, pět z nich bylo promlčeno, a zbývající dvě v celkové hodnotě téměř 144 tisíc korun insolvenční správkyně prodala za tisícovku vymahačské firmě Kresta z Ostravy. Žádný jiný zájemce s vyšší nabídkou se neukázal.  

Suma sumárum, po přičtení zůstatku hotovosti z pokladny Cool Travel a zálohy složené dlužníkem na náklady insolvenčního řízení činily celkové příjmy z majetkové podstaty 55 829 korun. Jenže výdaje na vypořádání konkurzu dosáhly 59 540 korun. Pro věřitele tak logicky nezbylo vůbec nic a zbývající část odměny insolvenční správkyně ve výši 3711 korun musel uhradit český stát.

Dodejme, že do insolvenčního řízení se přihlásilo 22 věřitelů, správkyně uznala pohledávky 21 věřitelů ve výši přes 1,8 milionu korun. Homolova cestovka navíc byla kvůli špatnému zákonu o podnikání v cestovním ruchu děsivě podpojištěná, poškození klienti proto dostali od pojišťovny jen sedm procent toho, co zaplatili za své zájezdy.

Někteří zákazníci se proto přihlásili do konkurzu. Jak portál Krachy cestovek.cz již informoval, největší klient, francouzský kosmetický gigant L´Oréal, se však insolvenčního řízení z nejasných důvodů nezúčastnil. Přitom přišel o pět milionů korun, protože cestovce poskytl zálohu téměř 5,5 milionu na později neuskutečněné zájezdy.

Cool Travel byla původně incomingová agentura, která podnikala jako cestovní kancelář jen rok. Nabízela luxusní zájezdy, lákala movitou klientelu. Nakonec vybrala zhruba šest milionů korun na zájezdy, které neuskutečnila, a v srpnu 2009 vyhlásila bankrot. Homola pak několikrát nedokázal správně podat insolvenční návrh, soud proto poslal cestovku do konkurzu až v září 2012.

(rev)

Vytisknout