Majitelka CK Conti pokazila i druhý insolvenční návrh

30. října 2014 01:21

Pražská CK Conti, která se do dějin turistického průmyslu zapsala coby první zkrachovalá cestovka roku 2014, má opět problémy se svým úpadkem. Poté, co jednatelka Conti Hana Borovcová zpackala první insolvenční návrh, soud nyní smetl ze stolu i její druhý pokus. A opět kvůli školáckým chybám. To komplikuje život některým klientům, jimž špatné zákony vzaly nárok na peníze od pojišťovny.

Repro: Webové stránky CK Conti

Kancelář zbankrotovala 20. května, přičemž diletantsky připravený insolvenční návrh Městský soud v Praze zamítl již zhruba měsíc poté. S druhým návrhem Hana Borovcová přispěchala koncem září, soud ho ale zavrhl už po týdnu.

Proč tak rychle? Z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříků vyplynulo, že šéfka CK Conti se z prvního zamítnutí příliš nepoučila. Borovcová podle soudu neuvedla žádné konkrétní údaje alespoň o dvou o věřitelích a nepředložila listinné důkazy o svém úpadku. Navíc nedokázala dodat ani seznam závazků.

„Předložená příloha, která by měla seznam závazků obsahovat je předložena v naprosto nečitelné podobě a seznam majetku není nijak označen,“ napsal soudní úředník Vojtěch Maňák v usnesení o zamítnutí návrhu. Podle něj tak dlužník, tedy CK Conti zastoupená Borovcovou, neprokázal, že má závazky a vůbec nepopsal svou platební neschopnost.

Na chyby jednatelky bohužel doplácí zákazníci, kteří si u CK Conti koupili zájezd pořádaný jinou cestovkou. V takovém případě totiž nemají kvůli špatnému zákonu o podnikání v cestovním ruchu nárok na odškodnění z povinného pojištění proti úpadku. Musí se spoléhat jen na to, co dostanou z případného konkurzu.

Na věřitele zkrachovalých cestovek včetně poškozených klientů sice v insolvenčních řízeních moc peněz obvykle nezbude, i tak je ale pro ně lepší, když skončí nejistota a konkurz proběhne.

Navíc Borovcová v neúspěšném insolvenčním návrhu vyčíslila majetek své CK na 1,1 milionu korun, což vzhledem ke zkušenostem s bankroty jiných, zpravidla zchudlých touroperátorů není úplně málo. A to i přes dluhy, které u CK Conti dosahují téměř šest milionů korun.

Většinu tohoto majetku nicméně tvoří jakési softwary. Je tedy otázkou, jestli je jejich víc než milionová hodnota reálná. To však vyjde najevo právě až v konkurzním řízení.

CK Conti padla letos v květnu po téměř 25letém fungování. Specializovala se hlavně na lyžařské zájezdy do Rakouska, Itálie či na Slovensko. Svůj krach zdůvodnila finančními problémy v důsledku poklesu prodejů. Cestovka měla dostatečné pojištění proti úpadku, takže klientům, kteří neodjeli na zájezd organizovaný samotnou Conti, vrátila peníze Česká podnikatelská pojišťovna. Ostatní zákazníci, kteří si u Conti objednali dovolenou od jiné cestovky, mají bohužel smůlu.

(rev)

Vytisknout