Co musíte vědět před zimní dovolenou

15. října 2014 15:08

Moře z nabídek cestovních kanceláří nemizí. Jen destinace jsou mnohem vzdálenější a navíc s ním soupeří o pozornost cestovatelů scenérie horských středisek. Začal prodej zimních dovolených.

Nepodceňujte rizika zimní dovolené Reprofoto: Ski amade

Ačkoli není znám žádný případ velkého krachu cestovní kanceláře, kdy by museli být repatriováni klienti z horských středisek, nebo pro ně letěl speciál do nějaké exotické země, i pro zimní zájezd je základním pravidlem, že cestovní kancelář, u níž si jej chcete pořídit, musí být pojištěná pro případ úpadku. Rozhodně si její pojistku zkontrolujte a pak se zamyslete nad pojistkou vlastní.

Individuální pojištění pro případ neuskutečněného zájezdu je nabízeno i v zimě, stejně jako Faktor 100, který má chránit zákazníky největšího online prodejce, společnosti Invia, v případě krachu cestovní kanceláře. Připomínáme ale, že mnohem větší jistotu zákazník má, pokud nezaplatí za zájezd prodávající cestovní agentuře, ale zaplatí kartou rovnou na účet pořádající cestovní kanceláře.

Důležité ale je myslet na své zdraví i na další možnosti, které mohou proměnit dovolenou ve zlý sen.

V případě lyžařského zájezdu důkladně pročtěte podmínky cestovního pojištění. Do jaké nadmořské výšky například platí pojištění pro úraz. A pozor – většinou se vztahuje jen na upravené sjezdovky a lyžařské stopy. Oblíbený freeride je třeba připojistit, a ne všude je to možné. To platí i pro příznivce skialpinismu. Záchrana zraněného lyžaře z obtížně přístupných míst vyjde velmi draho, zvlášť když zasahuje vrtulník.

Pro lyžování je velmi důležité připojistit si též odpovědnost za škody. V zahraničí, v prvním šoku a s jazykovou bariérou se obvykle velmi špatně řeší případy, kdy se srazíte s jiným lyžařem nebo snowboardistou a dojde k jeho zranění. Jsou známy případy, kdy zranění cizinci požadovali prostřednictvím svých právníků milionová odškodnění.

Také v případě, že se v zimě raději vydáte do tepla vzdálených zemí, myslete na pořádné pojištění. A nemusíte se vypravit zrovna do hor. I u moře vás může potkat úraz či nečekané onemocnění, budete potřebovat ošetření, nebo dokonce strávíte nějaký čas v nemocnici. V exotických destinacích jsou náklady na ošetření pořádně „mastné“. Ledvinová kolika nebo banální zánět slepého střeva může stát několik set tisíc korun. A což teprve zvláštní převoz domů, třeba v doprovodu českých zdravotníků.

(rem)

Vytisknout