NAPSALI JINDE: Stovky milionů pro cestovku. Rekreaci dětí pro VZP prověřuje policie

3. října 2014 00:52

Cestovní kancelář Kovotour Plus získává už dlouhá léta od Všeobecné zdravotní pojišťovny zakázky na pořádání ozdravných pobytů v programu Mořský koník. Tou poslední ve výši 205 milionů korun bez DPH, která svěřuje cestovní kanceláři pořádání zájezdů na čtyři roky, se však od srpna zabývá policie. Informoval o tom včera týdeník 5plus2.cz.

Jiří Hájek Reprofoto: moravskoslezsky.denik.cz

Trestní oznámení podala letos v srpnu konkurenční cestovní kanceláři Adriatic Curatio, která se konkurzu zúčastnila také. Tvrdí například, že Kovotour v některých případech záměrně manipuluje s údaji. „Případ ostravští kriminalisté intenzivně prověřují pro podezření ze spáchání tří trestných činů včetně trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku,“ sdělil MF DNES Petr Svoboda z krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

Kovotour Plus prý uvedla v nabídce zajištění více dvoulůžkových pokojů (205), než jich bylo ve skutečnosti k dispozici (138). Tvrdí to jednatel konkurenční firmy Petr Honek, který dodal: „Tím, že Kovotour Plus uvedl v nabídce některé ceny bez DPH, podlezl cenu ostatních uchazečů, což mu v soutěži zajistilo vítězství.“

Vedení Kovotour Plus něchtělo situaci komentovat. „Trestní oznámení může v tomto státě podat kdokoliv na kohokoliv, a to i neoprávněně. Může jít i o vyřizování osobních účtů. Ze všech uvedených důvodů se tedy v současné době nemohu vyjádřit k ničemu, co detailně neznám, ba co víc, nemám o existenci zmiňovaného trestního oznámení ani tušení,“ sdělil majitel společnosti Jiří Hájek týdeníku 5plus2. Redakci MF DNES na otázky týkající se sporné zakázky odmítl odpovědět.

Spornou zakázkou u Egejského moře se už zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), žádná pochybení však neshledal. Verdikt ÚOHS ve věci poslední zakázky Mořského koníka lidovecký poslenec Ludvík Hovorka nekomentuje, ale jednu věc přece jen připomíná: „Poslední výběrové řízení sice ÚOHS shledal jako bezproblémové, avšak nevyjasněno stále zůstává nenaplnění některých požadavků soutěžních kritérií.“

Novinářka specializovaného webu Medical Tribune Iva Bezděková, která se případem Mořského koníka dlouhodobě zabývá, upozorňuje, že podmínky pro výběr dodavatelů Mořského koníka jsou pro Kovotour nastaveny výhodně.

A jak lze zjistit ve Věstníku veřejných zakázek, kancelář Kovotour Plus vyhrává v případě Mořského koníka většinu výběrových řízení. Ze stejné databáze Ministerstva pro místní rozvoj lze také vyčíst, že obdobné zakázky na ozdravné pobyty dětí dostává Kovotour Plus i od všech ostatních zdravotních pojišťoven s výjimkou Zdravotní pojišťovny Škoda. V souhrnu jde o zakázky za stovky milionů.

Majitel Kovotouru Jiří Hájek kandiduje za sociální demokracii do Senátu s heslem „Aby děti mohly zdravě dýchat“. Má-li na mysli zájezdy své kanceláře, je třeba nad tímto sloganem připomenout, že jenom VZP by měla v následujících třech letech podle smlouvy jeho společnosti zaplatit s daní celkem 248 milionů korun s DPH.

(red)

Vytisknout