NAPSALI JINDE: Cestovnímu ruchu na Slovensku se letos nedaří. Ubylo turistů

30. září 2014 14:29

Cestovnímu ruchu na Slovensku se letos nedaří. Hoteliéři zaznamenali v prvním pololetí pokles počtu domácích hostů i návštěvníků z ciziny. Informoval o tom portál Lidovky.cz. Ke zhoršení výkonů odvětví došlo poprvé od roku 2009, kdy Slovensko navštívilo výrazně méně zahraničních turistů než před globální ekonomickou krizí.

Reprofoto: www.nakupvakci.cz

K úbytku turistů v zemi pod Tatrami došlo už v letošní zimní sezoně, kterou poznamenalo teplé počasí a nedostatek sněhu. Podnikatelé v cestovním ruchu si stěžovali na nepříznivé počasí nejen v zimě, ale i během léta.

Méně turistů se také projevilo na příjmech slovenských hoteliérů. Jejich tržby za ubytování v prvním pololetí dosáhly 124,9 milionu eur (3,44 miliardy korun), což oproti minulému roku představuje pokles o 7,2 procenta.

Od ledna do konce června se na Slovensku podle tamního statistického úřadu ubytovalo zhruba 665 000 cizinců, což oproti stejnému období loňského roku znamená pokles o 13,8 procenta. Návštěvnost země zahraničními turisty se tak vrátila na úroveň roku 2012.

Tradičně nejpočetnější zahraniční klientelou v ubytovacích zařízení na Slovensku jsou stále Češi, uvedly Lidovky.cz. Ve srovnání s předešlým rokem ale počet českých hostů klesl o 12 procent. Až o třetinu ubylo na Slovensku turistů z Ukrajiny kvůli politické krizi a bojovým střetům.

(red)

Vytisknout