Z ARCHÍVU: Před deseti lety zkrachovaly CK Globtour a tm-Travel Market

24. září 2014 14:57

Pojišťovna zatím neví, kolik peněz lidem vrátí, psal server iHNed.cz před deseti lety v září, když mluvčí České podnikatelské pojišťovny (ČPP) Tereza Fricová odmítla informace o tom, že klienti obou zkrachovalých cestovních kanceláří, kteří za zájezd zaplatili a už na něj nestačili odjet, své peníze již neuvidí. Obě padlé CK byly pojištěny právě u ČPP.

Kancelář CK Globtour v Praze u Obecního domu byla v 2004 zavřena. Repro: idnes

„U klientů Globtouru je reálná šance, že dostanou zpět sto procent peněz,“ uvedla mluvčí. V případě tm-Travel Market bude podle ní záležet na tom, jak skončí vyšetřování, protože ČPP podala na její majitele trestní oznámení. Důležité bude také to, kolik klientů se přihlásí. „Vylučuji, že nedostanou nic, ale přesnou částku zatím neznáme,“ citoval mluvčí iHNed.cz.

Globtour byl jednou z největších cestovních kanceláří v Česku. Podle tehdejších odhadů analytické firmy Mag Consulting se řadil podle počtu prodaných zájezdů na začátek druhé desítky největších pořadatelů zájezdů do zahraničí. „Důvodem krachu je platební neschopnost,“ řekl tehdy Novinkám mluvčí ministerstva pro místní rozvoj František Tlapák. Kancelář měla podle něj problémy už delší dobu, její mateřská firma se sídlem ve slovinské Lublani jí ale podle ředitele české pobočky GlobtouruIgora Fakina odmítla pomoci.

Liberecká CK tm – Travel Market byla v září 2004 v pořadí pátou zkrachovalou cestovní kanceláří, všechny byly pojištěné u ČPP. „Pojišťovna nejprve uhradí návrat klientů kanceláře do Česka. Ti, kteří si zakoupili zájezd a neodjeli na něj, mají šestiměsíční lhůtu na nahlášení pojistné události. Maximální limit pro výplatu zkrachovalé pojištěné cestovní kanceláře představuje třetinu jejího ročního obratu za prodané zájezdy,“ rekapituloval obvyklý postup server.

Spolumajitelé zkrachovalé tm - Travel Market před deseti lety skončili na příkaz státního zástupce ve vazbě kvůli obavám z možného útěku. „Měli jsme důvodnou obavu, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat svědky,“ citoval deník Mladá fronta Dnes libereckého státního zástupce Ivana Bernátka. Oba majitelé čelili podezření z podvodu a hrozilo jim až osm let.

Podle informací TV Nova stála za krachem zřejmě platba pěti milionů korun za koupi domu v centru Liberce, kde CK sídlila. Podle informací televize majitelé cestovní kanceláře převedli na své soukromé účty pět milionů korun a po sepsání smlouvy o koupi domu peníze poukázali jako zálohu na vázaný účet.

(red)

Vytisknout