Z ARCHÍVU: Macdino Travel skončila kvůli požárům v Řecku před sedmi lety

9. září 2014 23:32

Začátkem září 2007 ohlásila úpadek cestovní kancelář Macdino Travel, když svým klientům oznámila na svých webových stránkách: „S politováním oznamujeme, že naše cestovní kancelář kvůli finančním problémům, způsobeným z velké části požáry v Řecku, vyhlašuje ke dni 3. 9. 2007 úpadek.“ Toho roku byla po cestovkách I'm travelling a Detur třetí zkrachovalou CK.

Repro: Logo společnosti Macdino Travel

„Ohlášený Krach cestovní kanceláře Macdino ale podle odborníků proběhl s veškerou noblesou,“ konstatovala tehdy ve večerních zprávách televize Nova, která uvedla, že 36 českých turistů na ostrovech Chalkidiki a Kréta svou dovolenou přerušit nemuseli, protože CK měla na řeckých ostrovech vše zaplacené.

„Ačkoliv cestovní kancelář nebyla naším členem, chtěli bychom její jednání ocenit. O své klienty se postarala a úpadek vyhlásila až následně. Je tak příkladem pro ostatní,“ nechal se tehdy slyšet mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura pro server iDnes. Vadou na kráse tohoto krachu však byl fakt, že poškozených klientům nikdo nebral telefon, jak upozornila například Česká tisková kancelář.

S netradičním postupem přišla v roce 2007 pojišťovna Generali, u níž byla CK Macdino Travel pojištěna: Současně s oznámením úpadku pojišťovna nabídla na svém webu zajištění zájezdu u CK Fischer v podobném rozsahu, termínu a ceně, kterou klienti cestovní kanceláři uhradili. S tím, že zájezd v této ceně bude hrazen z pojistného plnění, které by pojišťovna vyplácela těm poškozeným klientům, kteří si sice zájezd zaplatili, ale kvůli krachu už na něj neodcestovali.

Macdino Travel působila na českém trhu od roku 2003, o koncesi na provozování  CK přišla za několik měsíců po svém krachu koncem roku 2007. Specializovala se hlavně na Řecko. Jejím majitelem byl Řek Konstantinos Gkouliamanis. Konkurs na majetek firmy, která doposud existuje a která má podle Obchodního rejstříku stále koncesi (!) na provozování CK, byl zrušen po splnění rozvrhového usnesení v roce 2011.

(red)

Vytisknout