Kvůli slabé koruně si Češi v zimě připlatí za lyžařské zájezdy do Alp

2. září 2014 12:57

Lyžování v Alpách bude kvůli slabé koruně dražší. Cestovky už nasadily vyšší ceny, katalogové ceny zájezdů zvýšily až o deset procent, uvedla včera Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Dalším důvodem je inflace v alpských zemích, jak uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková.

Ilustrační foto: www.skiaustria.com

Podle agentury ČTK už Češi nechtějí trávit na horách v zahraničí celý týden, stačí jim prodloužený víkend. Do Rakouska, Itálie a Francie v zimě vyráží každoročně přes půl milionu Čechů.

„Pokud srovnáme kurz ČNB v létě 2013 a letos, pak došlo k oslabení kurzu koruny o osm procent, což cestovní kanceláře promítly do cen zájezdů. Navíc zahraniční ubytovatelé každoročně zvýší ceny o inflaci,“ uvedla Petříčková. Českým turistům tak v zahraničí podražilo jak ubytování, tak skipasy i doprava.

CK v těchto dnech zahajují prodeje lyžařských pobytů a nabízejí slevy za včasný nákup. Ty se většinou pohybují od pěti do 15 procent.

Čeští lyžaři podle ČTK tradičně nejčastěji míří do rakouských Alp. Zatímco Rakousko láká hlavně lepší dostupností z ČR, Itálie vede v cenové atraktivitě a kvalitě sjezdovek. Do Rakouska Češi častěji jezdí bez služeb cestovní kanceláře, do Itálie prý naopak většina lyžařů míří s voucherem od cestovky.

Stojí za připomenutí, že podle zákona jsou pojištěny jen zájezdy od pojištěných cestovních kanceláří. Pokud si klient např. zakoupí u cestovní kanceláře nebo agentury jen ubytování, od pojišťovny se výplaty svých peněz v případě krachu prodejce nedočká.

(red)

Vytisknout