Z ARCHÍVU: Před devíti lety zkrachovala cestovní kancelář Travel Studio International

27. srpna 2014 09:46 / Aktualizováno 27. srpna 2014 09:49

V druhé polovině srpna roku 2005 zkrachovala menší pražská cestovní kancelář Travel Studio International. Jejím jednatelem a majoritním vlastníkem byl podnikatel tureckého původu Derya Evren, takže nepřekvapí, že cestovka se orientovala na Turecko. O návrat dvanácti klientů, kteří tam byli na dovolené, se postarala pojišťovna Generali, která také odškodnila několik desítek dalších zákazníků se zakoupeným zájezdem.

Derya Evren Zdroj: Facebook

Podle jednatele firmy měla CK dlouhodobější finanční problémy. „Už na začátku sezony jsme měli problémy s obsazeností letadel, museli jsme uhradit volné sedačky a částečně jsme pak naše garantované kapacity zrušili. Prodej klesl, ztráty ze začátku sezony se nám už nepokryly,“ řekl tehdy ČTK Derya Evren, který také zmínil, že cestovní kancelář je pojištěna do výše čtyř milionů korun.

„Už ten tlak na tlak finanční byl tak vysoko, že my jsme museli ohlásit úpadek,“ nechal se v srpnu 2005 slyšet Evren v Televizních novinách na Nově. Fakticky ale k tomu zřejmě nikdy nedošlo – CK Travel Studio International nelze dohledat ani v evidenci úpadců ani v insolvenčním rejstříku. Dohledat však lze údaje o exekucích vůči firmě i jejímu většinovému majiteli.

Firma, která zkrachovala po pouhých dvou letech existence, přišla o koncesi na provozování cestovní kanceláře až v roce 2009! Derya Evren se vzhledem k mezerám v tuzemském zákonu o podnikání v cestovním ruchu jako generální ředitel stihl podílet na krachu další cestovní kanceláře orientované na Turecko – CK Vivamonde, která zkrachovala před třemi lety a která byla podle insolvenčního návrhu předlužená o 15 milionů korun. Dodejme, že zmíněná CK byla členem Asociace cestovních kanceláří ČR.

Jak již portál Krachy cestovek.cz dříve informoval, Vivamonde koupili v roce 2009 dva turečtí občané od svého krajana Dr. Mehmeta Turguta Akyola, který neblaze proslul v oboru krachem cestovní kanceláře PROG v roce 1997, kdy nechal na holičkách v zahraničí tisíce českých turistů. O Evrenových aktivitách v oboru cestovního ruchu už portál Krachy cestovek.cz psal v minulosti nejednou.

(red)

Vytisknout