Insolvenční soud poslal brněnskou monmare travel do konkursu

26. srpna 2014 00:22

Brněnská CK monmare travel, druhá cestovní kancelář, která letos zkrachovala, je už oficiálně v úpadku. Jak zjistila redakce portálu Krachy cestovek.cz z insolvenčního rejstříku, soud v Brně poslal před několika dny cestovní kancelář do konkursu. Ke včerejšímu dni se s pohledávkou přihlásil zatím jen jeden subjekt, firma moravského podnikatele Romana Tandlera má však věřitelů mnohem více.

Smlouvy s Travel Service, které Tandler předložil soudu v příloze k insolvenčnímu návrhu, nemají datum a chybí na nich podpisy. Repro: Krachy cestovek.cz

„Vzhledem k nízkým prodejům a cenám na trhu jsme nebyli schopni dále situaci udržet a musíme ukončit činnost,“ uvedla cestovní kancelář v den vyhlášení platební neschopnosti. Podrobnosti o podnikání monmare travel však vycházejí najevo až z insolvenčního návrhu.

Především to byly tzv. velké oči, protože cestovka si objednala leteckou dopravu u společnosti Travel Service, sjednanou kapacitu však nebyla schopna naplnit. Například do turecké Antalye CK na letošní sezónu objednala 180 míst v letadle, ale prodala jich jen 76. Podobně tomu bylo u letů do Burgasu, kde se z naplánovaných 380 sedadel podařilo prodat pouze 189.

„Vývoj cen u destinací Turecko a Bulharsko navíc vedl k tomu, že dlužník byl nucen stanovovat ceny zájezdů tak nízké, že dokonce i na skutečně prodaných místech nakonec dlužníkovi vznikala ztráta v průměrné výši 2.000,- Kč na osobu,“ napsal majitel a jednatel firmy Roman Tandler v insolvenčním návrhu.

Tandler dále v insolvenčním návrhu zmínil, že výše jeho závazků vzroste o finanční sankce ze strany leteckého přepravce ve výši 4,8 milionů korun vzhledem ke zrušení objednaných letů a pak ještě o 4,6 milionu Kč – za náhradu pojistného plnění ve výši poskytnutého klientům dlužníka pojišťovnou Generali, u níž byla CK monmare travel povinně pojištěna proti úpadku.

Na insolvenčním řízení s monmare travel je však přinejmenším zarážející jedno. Smlouvy s Travel Service, které Tandler předložil soudu v příloze k insolvenčnímu návrhu, nemajídatum a chybí na nich podpisy. A právě Travel Service je klíčový věřitel. Soud se však ověřováním pravosti a platnosti smluv zřejmě nezatěžoval…

Bude sjednaný limit dostatečný?

CK monmare travel ukončila svou činnost začátkem července. V zahraničí měla celkem 86 turistů, z toho většinu v Bulharsku. Všichni měli své pobyty i zpáteční letenky uhrazené, pobyty dokončili v řádném termínu a repatriace nebyla nutná.

Kolik klientů CK monmare travel si zakoupilo zájezd a už na něj neodcestovalo, není známo. A zda byla výše pojistky sjednána cestovní kanceláří v dostatečné výši, bude zřejmé až za půl roku, kdy dojde k výplatě plnění poškozených zákazníků.

Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) dříve v této souvislosti uvedla: „Podle odhadů je pojistný limit CK cca 6,3 milionu korun a cestovní kancelář je přesvědčena, že pokryje veškeré oprávněné nároky klientů.“

(red)

Vytisknout