Padlá prostějovská cestovní kancelář HELLAS - nejen Řecko by měla být pojištěna dostatečně

13. srpna 2014 14:25

Úpadek dnes z ekonomických důvodů vyhlásila prostějovská cestovní kancelář HELLAS - nejen Řecko. Informaci přinesla jako první cestovní agentura Invia.cz, u níž si zájezd zakoupilo 100 lidí. Podle pojišťovny Generali, u níž byla padlá cestovka pojištěna proti úpadku, má CK v tuto chvíli v Řecku 120 klientů. Všichni dokončí pobyt v řádném termínu, informovala dnes odpoledne cestovní kancelář ve své tiskové zprávě.

Ilustrační foto: Krachy cestovek.cz

Prvních devět turistů by se letecky mělo vrátit dnes. Další klienty nyní kontaktuje asistenční služba, uvedla Česká tisková kancelář. Zaplacené zájezdy, které se neuskuteční, má celkem asi 250 zákazníků. Ti mohou do šesti měsíců uplatnit své nároky u asistenční služby pojišťovny Generali, u které byla cestovní kancelář pojištěna, napsala CK v tiskové zprávě. Sjednaný pojistný limit ve výši 3,9 milionu korun by měl být dostatečný pro vypořádání nároků klientů, uvedla cestovka.

Jednatelkou a jedinou majitelkou dnes zkrachovalé prostějovské cestovní kanceláře HELLAS - nejen Řecko, která se orientovala na Řecko, Bulharsko, Chorvatsko a na poznávací a víkendové zájezdy, je letos 45letá Šárka Trunečková. „V oboru jsem podnikala 21 let, během kterých s námi vycestovalo více téměř sto tisíc klientů, za nastalou situaci omlouvám,“ uvedla v dnešním prohlášení.

Trunečková přesně před rokem získala bezúplatným převodem 100 procent obchodního podílu firmy ve výši jeden milion korun od bývalé majitelky Ladislavy Marákové. Ta firmu založila v roce 2010 pod názvem HELLAS – specialista na Řecko. Oprávnění k provozování cestovní kanceláře firma získala až na konci roku 2012.

V téže době ukončovala svou činnost cestovní kancelář CK HELLAS TOUR s.r.o., která existuje od roku 2001. Trunečková v ní rovněž figurovala jako jednatelka, od roku 2009 pak byla její jedinou majitelkou. V případě CK HELLAS TOUR byl použit fígl, aby firma nepřišla o koncesi k provozování vázané živnosti.

Letos v dubnu bylo místně příslušnému živnostenskému úřadu oznámeno pozastavení provozování živnosti až do roku 2024, takže úřad sám nemůže firmě koncesi aktivně ani odebrat, ani pozastavit. Trunečková přitom takto nepostupovala poprvé – přerušení živnosti nahlásila už dříve celkem třikrát, naposledy v letech 2011 a 2012.

Trunečková podniká v cestovním ruchu od poloviny devadesátých let. V roce 1995 začala jako OSVČ provozovat cestovní kancelář, v letech 2002-2007 měla oprávnění k provozování cestovní agentury. Od roku 2006 má koncesi k autobusové dopravě. Založit cestovní kancelář s názvem HELLAS TOUR ve formě společnosti s ručením omezeným se Trunečkové podařilo až napodruhé v roce 2001. V roce 1999 úřady totiž firmě nevydaly koncesi, protože nesplnila podmínky pro vznik živnostenského oprávnění.

V roce 2001 zanikla koncese k provozování CK veřejně obchodovatelné společnosti CATELAS TRAVEL, kterou Trunečková měla od roku 1994. Letos v březnu pak ukončila činnost provozovna další z firem Trunečkové, ZÁJEZDOVÉ CENTRUM s.r.o. Firma měla od roku 2007 oprávnění k provozování cestovní agentury a k průvodcovské činnosti v oblasti cestovního ruchu.

Někdejší CK Hellas Tour, které je Trunečková jednatelkou, za dobu své existence od roku 2001 až do roku 2012, kdy přestala fungovat jako cestovní kancelář, ani jednou neposkytla do obchodního rejstříku informace o svém hospodaření. O něco lépe je tomu u dnes padlé CK HELLAS - nejen Řecko. Firma dodala zákonem stanovené údaje jen za první dva roky své existence, tedy za rok 2010 a 2011.

Zjistit, jak na tom firma byla v posledních dvou letech po ekonomické stránce, je tedy nemožné. Její potenciální klienti se však mohli na firmu informovat na specializovaných diskusních serverech o cestování, například na Orbionu. A není to zrovna veselé čtení: … kdybych si přečetla recenze dříve, nikdy bych s touto CK na dovolenou nejela, … zkušenost s CK Hellas bych nikomu nepřála, … varuji pře zakoupením zájezdu u této CK.

Podstatnější ale je, že řada klientů této CK letos psala v diskusi o zrušených zájezdech, nevrácených platbách, nekomunikaci ze strany majitelky a právnících a soudních žalobách. Je otázkou, kolik takto poškozených klientů zkrachovalá CK HELLAS - nejen Řecko po sobě zanechala.

(red)

Vytisknout