Nekonečný příběh: Soud zamítl již pátý insolvenční návrh na Zlatou rybku

13. srpna 2014 00:28

Krach cestovky Zlatá rybka – zážitky přišel na jaře roku 2012 rychle a nečekaně. Ještě na konci března si lidé v dobré víře za tisíce korun kupovali zážitkové poukazy, aby se z nich o dva týdny později po náhlém bankrotu firmy staly jen bezcenné kusy papíru. Zato vyřešení celé kauzy se vleče a konec je v nedohlednu, soud totiž nedávno zamítl dokonce už pátý insolvenční návrh.

Repro Facebook: Majitelka Zlaté rybky Simona Žáková

Redakce portálu Krachy cestovek.cz sice nevede žádnou přesnou evidenci počtu insolvenčních návrhů u jednotlivých padlých cestovek, nicméně z našich zkušeností vyplývá, že olomoucká Zlatá rybka - zážitky se rozhodně v tomto směru zařadila mezi rekordmany. Pět zamítnutí je už skutečně vysoké číslo, které bankrot firmy – mimochodem vyšetřovaný policií – mění v tragikomický seriál.

Podle insolvenčního rejstříku zatím poslední návrh podal loni v prosinci jeden z věřitelů, společnost Sky Service, jemuž majitelka Zlaté rybky Simona Žáková dluží od roku 2011 přes sto tisíc korun za skoky padákem. Žákové firma totiž prodávala poukazy na zážitky, a tandemové seskoky mezi ně patřily.

Pražský Sky Service stál i za předchozím insolvenčním návrhem, nyní tak neuspěl už podruhé. Tentokrát proto, že nezaplatil soudem požadovanou zálohu 50 tisíc korun na náklady insolvenčního řízení.

„Padákové“ firmě se však nelze divit, 50tisícová záloha by byla asi hodně špatnou investicí. Jak už to v podobných případech bývá, pokladna bankrotáře je téměř prázdná a dluhy naopak hodně vysoké, u Zlaté rybky dokonce převyšují 10 milionů korun. Naděje na nějaké rozumné vyrovnání s věřiteli je tak skutečně mizivá.

Po pádu Zlaté rybky, která vedle skoků padákem organizovala třeba pobyty v relaxačních centrech či pivních lázní, zůstalo podle insolvenčních dokumentů kolem 1500 naštvaných zákazníků s bezcennými poukazy, a další minimálně stovka věřitelů z řad hoteliérů a jiných dodavatelů.

Policie dokonce eviduje neuvěřitelných 2000 poškozených, takže počet věřitelů bude zřejmě ještě vyšší. „Případ je velice náročný a v současné době je stále v prověřování,“ popsal loni v prosinci olomoucký komisař Josef Bednařík pro Krachy cestovek.cz průběh vyšetřování Zlaté rybky.

První tři návrhy podal na sebe sám dlužník, tedy Zlatá rybka zastupovaná majitelkou a jednatelkou Žákovou. Tyto návrhy soud smetl ze stolu z různých důvodů. Třeba v druhém podání chyběly identifikační údaje zhruba 240 věřitelů, kteří si zážitky objednali přes internet. Žáková se s tímto problémem vypořádala velmi svérázně. „Internetové“ klienty, jimž dluží přes milion korun, do třetího návrhu prostě nezařadila. Kvůli náhlému zmizení 240 věřitelů soud však třetí návrh zamítl.

Kauzu Zlaté rybky Simony Žákové, která stovkám klientů přinesla místo objednaných pobytů kdesi v relaxačních centrech jen „zážitek“ v podobě vlastního bankrotu, budeme i nadále sledovat. Nicméně pokud bude nějaké další insolvenční  řízení úspěšné, stejně bohužel věřitelům jejich peníze zřejmě nevrátí. Nezbývá než doufat, že se dočkají satisfakce prostřednictvím vyšetřovacích orgánů.       

(rev)

Vytisknout