Bulharsko nebo Turecko na týden a letecky do 6 000 korun? Ekonomický nesmysl

8. srpna 2014 09:22

Neocenitelnou službu všem českým turistům, kteří se v nabídce zájezdů orientují výhradně podle ceny, prokázal majitel nedávno zkrachovalé brněnské cestovní kanceláře monmare travel Roman Tandler.

Na dnes již zkrachovalém portálu Hypersleva.cz si koupilo zájezd u BG Travel více než 70 lidí za skoro půl milionu korun. Repro: Krachy cestovek.cz

V příloze k insolvenčnímu návrhu podanému 18. července letošního roku ke Krajskému soudu v Brně Roman Tandler detailně popsal i ceny, za které CK ve velkém nakupují letenky od charterových přepravců. Soud na základě návrhu zahájil insolvenční řízení.

Díky Tandlerovi si teď každý, kdo uvažuje o zahraniční dovolené, může snadno spočítat, do jaké míry je reálná katalogová cena zájezdu, neřku-li ta, za niž se nabízí na některém ze slevových portálů.

Roman Tandler, který – jak už portál Krachy cestovek.cz upozornil již před měsícem – i po pádu své CK může i nadále podnikat v cestovním ruchu, podle dokumentů z insolvenčního rejstříku zůstal dlužen společnosti Travel Service za sedadla v letadlech rezervovaná až do poloviny letošního září více než 1 300 000 korun. Za jednu zpáteční letenku do bulharského Burgasu měl zaplatit 4 200 korun, za cestu do turecké Antálie a zpět 5 200 Kč.

Opravdu velké cestovní kanceláře možná nakupují vzhledem k množstevním slevám za trochu nižší ceny, pro představu ale uvedené částky určitě stačí.

Takže opravdu není těžké odvodit, že pokud menší a nová cestovní kancelář prodává například týdenní letecký zájezd do Bulharska nebo Turecka za cenu pět až šest tisíc korun Kč, je to ekonomický nesmysl. Opravdu si myslíte, že to může dlouhodobě ekonomicky vycházet? Krach liberecké cestovní kanceláře BG Travel důchodkyně Marcely Pavelkové před dvěma lety je jasným důkazem, že nikoliv.

Pokud máte v oblibě pyramidové hry typu „letadlo“, vůbec neváhejte a takový zájezd si klidně kupte. Vůbec nemusíte brát ohled na to, že pořádající cestovka získala koncesi teprve před pár týdny a nemusí vás zajímat ani to, na kolik je pojištěná proti úpadku. Při troše štěstí si užijete pěkné prázdniny za málo peněz a dokonce se z nich také bez komplikací vrátíte.

Jen si je musíte naplánovat hned na začátek sezóny. Červenec už by mohl být riskantní a srpnový termín znamená prakticky jistotu, že za své peníze zůstanete pěkně sedět doma.

(rep)

Vytisknout