Asi třicet tisíc ruských turistů je ve světě na dovolené bez zpátečního lístku

6. srpna 2014 08:49

Od roku 2010 zkrachovalo v Rusku celkem šestnáct cestovních kanceláří. Poslední čtyři z tohoto počtu však skončily až během uplynulých tří týdnů, z toho dvě velké společnosti. Podle různých odhadů je v tuto chvíli v zahraniční bez zpátečního lístku zhruba 30 tisíc ruských turistů a další odhadované desetitisíce mají v rukou bezcenný voucher.

Ilustrační foto: www.itar-tass.ru

V polovině července zkrachovala jedna z nejstarších ruských cestovních kanceláří, petrohradská Něva. Cestovka měla asi desítku poboček po celém Rusku a dalších 150 franšíz ve více než 40 ruských městech. Něva nechala v zahraničí více než šest tisíc svých klientů.

Zatím poslední zkrachovalou cestovkou je Labyrint, která ukončila aktivity k 2. srpnu a nechala svému osudu zhruba 16 tisíc svých klientů na dovolené v zahraničí. Oleg Safonov, úřadující šéf Ruské federální agentury pro turismus, řekl na pondělní schůzce s premiérem Medvěděvem, že návrat těchto klientů potrvá až týden. Podle Safonova agentura má nezbytné dopravní prostředky a zvládne splnit takový úkol i bez pomoci letadel Ministerstva pro mimořádné situace.

Důvodů letošní série krachů ruských cestovních je povícero. Mluví se o vlivu poklesu kurzu rublu vůči americkému dolaru a euru, o všeobecné negativní politické a ekonomické situaci a také o vlivu embarga vůči Rusku kvůli anexi Krymu a krizi na Ukrajině.

Jedním z důvodů je také dubnové doporučení ruských úřadů státním zaměstnancům „zvážit cesty do zahraničí kvůli politické nejistotě“. „V důsledku toho pak lidé začali vracet zájezdy. A cestovní kanceláře zjistily, jak moc zákazníků ze státní sféry měly, a začal to být vážný problém, uvedla Irina Tyurina, mluvčí Ruského svazu turistického průmyslu. Podle odhadů svazu došlo k meziročnímu poklesu výjezdové turistiky o 20 - 50 procent.

Ruská federální vyšetřovací služba byla mezitím zaúkolována vládou, aby prověřila aktivity cestovních kanceláří Něva a Labyrint, respektive možné ilegální finanční transakce. Ruský premiér tento týden navrhl prověřit ruské cestovní kanceláře, aby se zjistily jejich finanční záruky. „Ty, které je nebudou mít dostatečné, musí být vyškrtnuty z registru cestovních kanceláří,“ uvedl.

Ruské agentura ITAR-TASS v této souvislosti napsala, že cestovní kanceláře, které v minulosti v Rusku zkrachovaly, po sobě zanechaly dluhy vůči hotelům a přepravcům v rozpětí od 60 tisíc do 600 tisíc amerických dolarů.

(red)

Vytisknout