Z ARCHÍVU: Okamura před třemi lety tvrdil, že z platu poslance 65 tisíc by nemohl vyžít

31. července 2014 09:09

Přesně před třemi lety vedl showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý rozhovor s Tomio Okamurou exkluzivně pro ParlamentníListy.cz. Na dotaz, zda uvažuje o politické kariéře, Okamura odpověděl: „Plat poslance je 65 tisíc hrubého, já bych si zásadně platově pohoršil…“

Ilustrační obrázek

„Plat poslance je 65 tisíc hrubého, já bych si zásadně platově pohoršil. I kdybych někdy do nějaké politiky vstoupil, tak bych nikdy nevzal ani nedal úplatek, musel bych tedy počítat s tímto platem. Z 65 tisíc hrubého bych však při svých současných nákladech nemohl vyžít. Netoužím ani po tom, aby mi někdo říkal „pane ministře", „pane poslanče", ani po autě s řidičem. Dělá mi dobře, když jsem mezi normálními lidmi. Mnoho novinářů by si také začalo nárokovat mé soukromí, spousta lidí by mě začala nenávidět jen proto, že bych do politiky vstoupil a to bych nechtěl. Mám ambici být veřejně činný, pracuju jako dobrovolník již 8 let v Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur, snažím se pomáhat lidem, každý týden také chodím za různými politiky a přesvědčuju je o tom, aby změnili konkrétní špatné zákony, které škodí normálním lidem. Dávám jim i návrhy na jejich změny. Třeba zákon o exekutorech mi připadá nespravedlivý - že za 26 korun nezaplacené jízdenky přijdete o byt za milion, zatímco tady volně běhají gauneři, kteří okradli stát o stamiliony,“ zaznělo v rozhovoru Na hraně s Xaverem, který si můžete celý přečíst zde.

Dnes už víme, že Tomio Okamura byl o rok později zvolen jako nezávislý kandidát senátorem ve zlínském obvodu, že o rok později neúspěšně kandidoval na prezidenta a od podzimu 2013 je členem Poslanecké sněmovny, do níž kandidoval v předčasných volbách z pozice lídra hnutí Úsvit na středočeské kandidátce.

Média mimo jiné v minulosti upozornila, že když byl Okamura v Senátu, nepředložil majetkové přiznání, a také vyšlo najevo, že jeho hnutí nemá v pořádku účetnictví a že sám Okamura vystavil svému hnutí podivné faktury. Proti Okamurovi se v minulosti také snažil angažovat jeho konkurent z Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež například tímto svým blogem na portálu iDnes.

A ještě jedna důležitá poznámka. Portál Krachy cestovek.cz včera připomněl zahájení vyšetřování zkrachovalé CK Tomi Tour kvůli podezření z podvodu, připomeňme si také, co k úpadku zmíněné cestovní kanceláře napsal 21. 7. 2009 deník MF Dnes, respektive Jan Sůra, který T. Okamuru citoval: Cestovní kancelář je u slovenské Union pojišťovny krytá na 234 milionů korun. „Pojistka by měla na pokrytí prodaných zájezdů stačit. Lidé by tak mohli dostat zpět i sto procent zaplaceného zájezdu,“ odhaduje Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Lidé by tak mohli dostat zpět i sto procent zaplaceného zájezdu… Této věty by si měli povšimnout zejména všichni ti, kdo posledních několik let tvrdí, že pojišťovny vždy a automaticky vyplácely poškozeným klientům cestovek celou cenu neuskutečněného zájezdu. Jde totiž o další z mnoha důkazů, že to nebyla a není pravda.

(red)

Vytisknout