Z ARCHÍVU: Před pěti lety začala Policie vyšetřovat Tomi Tour kvůli podvodu

30. července 2014 09:03

Před pěti lety, 30. července, vydala Česká tisková kancelář zprávu, že policie začala vyšetřovat krach cestovní kanceláře Tomi Tour pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Záležitosti se věnovala všechna důležitá periodika.

Ilustrační foto

Jak podotkl server IHNED.cz, bylo náhlé ukončení činnosti Tomi Tour největším krachem od 90. let, kdy skončila cestovní kancelář Travela.

„Tomi Tour skončila v pátek 17. července, v zahraničí nechala téměř 3400 klientů. Po pádu firmy se objevily informace, že kancelář inkasovala peníze od klientů a partnerů i ve chvíli, kdy již bylo jasné, že se zájezdy neuskuteční...“ uvedly Lidovky.cz.

Server IHNED.cz v obsáhlém materiálu rozebral i aspekt pojištění: „Návrat téměř 3400 lidí do vlasti hradila slovenská pojišťovna Union, celkové náklady vyčíslila na 19 milionů korun. Pojišťovna provádí v Tomi Tour audit, který má ukázat, zda byl pro oznámení škodné události důvod. Od výsledků auditu se bude odvíjet nárok na náhradu škody dalších klientů, kteří si koupili zájezd a nemohli na něj odjet. Podle Fischera je takových lidí 14.000, pojišťovně se zatím přihlásilo 10.000 lidí…“

Žádný deník ani server si neodpustil zmínit jednoho z představitelů zaniklé cestovky, mediálně velmi známého podnikatele Václava Fischera. Například server Novinky.cz a deník Právo zveřejnily:  „Obchodní ředitel cestovní kanceláře Tomi Tour Václav Fischer před několika dny uvedl, že cestovku položilo očerňování a mediální nátlak. Zároveň odmítl manažerská pochybení CK…“

Po dvou letech, opět v červenci, vyšetřování krachu policie odložila se závěrem, že trestný čin nebyl spáchán. Po Tomi Tour zůstaly dluhy v celkové výši 116 milionů korun, největší pohledávky přihlásila slovenská pojišťovna Union, egyptská společnost TAT a České aerolinie.

(rem)

Vytisknout