V tichosti zkrachovala brněnská Lefkada Tours, nechala za sebou milionový dluh

21. července 2014 10:31

Po víc než roční nečinnosti v tichosti zkrachovala brněnská cestovní kancelář Lefkada Tours, její majitel a jednatel Alexandr Bartoň podal kvůli předlužení insolvenční návrh už v březnu. Vzhledem k tomu, že cestovka delší dobu nefunguje, nenechala proto žádné turisty v zahraničí. Kvůli laxnosti úřadů ale zbankrotovaná Lefkada stále drží koncesi pro provozování CK.

Foto: Krachy cestovek.cz

Možný konec Lefkady již naznačovalo uzavření provozovny v brněnské Velkopavlovické ulici na počátku loňského roku, o kterém jsme tehdy informovali. O pár měsíců později, v dubnu, Alexandr Bartoň podal první insolvenční návrh, jenže Krajský soud v Brně ho zamítl, protože v něm chyběly některé zákonem požadované dokumenty.

Jak vyplývá z insolvenčního rejstříku, Lefkada Tours po zamítnutí návrhu ještě loňský rok účetně uzavřela – se ztrátou 194 tisíc korun – a letos v březnu jednatel Bartoň podal další insolvenční návrh. A rovnou je potřeba říci, že i s ním to zprvu vypadalo bledě.

Soud totiž vzhledem k nulovému majetku Lefkady uložil navrhovateli, tedy Alexandru Bartoňovi, povinnost zaplatit 50tisícovou zálohu na náklady insolvenčního řízení, proti čemuž se majitel cestovky vzepřel. Vrchní soud však jeho odvolání zamítl a Bartoň nakonec v závěru června zálohu uhradil.

Dobrou zprávou je, že Lefkada podle seznamu svých věřitelů nemá žádné závazky vůči klientům. Pak už jsou ale všechny zprávy, jak už to krachů bývá, jen špatné. Cestovka totiž za sebou nechala dluh ve výši 1 096 083 korun, přičemž její majetek se rovná nule.

Jednoznačně největší věřitelem je Komerční banka, které Lefkada dluží skoro 735 tisíc korun. Na druhém místě jsou bohužel v přeneseném slova smyslu daňoví poplatníci, konkrétně Městská část Brno – Vinohrady, které cestovka dluží za nájem nebytového prostotu ve Velkopavlovické ulici přes 90 tisíc korun.

Mezi věřiteli nechybí ani majitel a jednatel Bartoň, který si přihlásil nevyplacenou mzdu celkem 35 603 korun za pět měsíců od listopadu 2012 do března 2013 a také nedoplatek cestovních náhrad ve výši 1807 korun. Jiné zaměstnance kancelář už neměla.

Lefkada Tours, jak napovídá její název, se orientovala na stejnojmenný řecký ostrov. Činnost zahájila na sklonku 90. let. Podle účetních uzávěrek zveřejněných v obchodním rejstříku se společnosti dlouho dařilo, obrat k horšímu ale nastal v roce 2010, kdy kancelář vykázala ztrátu 214 tisíc korun a z červených čísel se již nevymanila. V posledním roce kdy normálně fungovala, tedy 2012, prodělala dokonce 683 tisíc korun při tržbách 10 milionů.

(rev) 

Vytisknout