Cestovní kancelář Adrialand uhradí lidem dovolené zakoupené na slevovém portálu Zapakatel.cz

15. července 2014 14:31

Zhruba 900 zákazníků, kteří si se slevou zakoupili letní dovolenou od cestovní kanceláře Adrialand na někdejším třetím největším slevovém portálu Zapakatel.cz, nakonec na dovolenou odjedou. Informoval o tom včera jednatel a jediný majitel CK Tomáš Vavřík.

Ilustrační foto: www.omegadesign.cz

„CK uhradí zájezdy znovu z vlastních zdrojů, a to těm zákazníkům, kteří mají s CK Adrialand uzavřenou platnou smlouvu o zájezdu," uvedl Vavřík. Podle něj řada klientů jiných CK o již zaplacenou dovolenou přišla.

CK Adrialand, která je podle Vavříka s pohledávkou pět milionů korun největším věřitelem problémového portálu Zapakatel.cz, současně podává trestní oznámení, protože údajně došlo ke zpronevěře finančních prostředků přes 20 milionů korun.

Podle Vavříka Jiří Carba - bývalý jednatel a majitel firmy Zapakatel.cz - „zneužil prostředky získané od klientů k nákupu předraženého zboží a k vlastní potřebě. Firma následně neuhradila závazky svým dodavatelům za služby, zboží a zájezdy“.

V tuto chvíli není jasné, kolika cestovních kanceláří a cestovních agentura a především zákazníků portálu Zapakatel.cz se může problém se zaplacenou a ohroženou dovolenou týkat. Podle realistického odhadu mohou být ohrozeny peníze a dovolené až několika tisíc lidí.

Jedinou další cestovní kanceláří, o které se ví, že jí bývalý provozovatel slevového serveru dluží peníze za prodané zájezdy, je další brněnská cestovní kancelář CK Gargano. Jak uvedla ČTK, pracovnice infolinky cestovky včera nedokázala říci, jak se firma k problému postaví. „Víme o tom, řeší se to,“ citovala ji agentura.

CK Gargano je pojištěna proti úpadku u pojišťovny Union až do výše 1.075.000,- Kč. Cestovní kancelář aktuálně nabízí slevu až 57 % na dovolenou v Itálii na slevovém portálu Hyperslevy.cz za necelé čtyři tisíce korun. Pro představu – pokud uvážíme uvedenou cenu a výši pojistky, zjistíme, že pokud by cestovka nastalý problém neustála, pojišťovna by za neuskutečněné zájezdy plně odškodnila přibližně 270 klientů, pakliže by nemusela nikoho repatriovat.

Informace k CK Adrialand a Gargano CK

Cestovní kancelář Adrialand funguje od roku 2005 a brněnský podnikatel Tomáš Vavřík je od loňského května jejím jediným majitelem. Firma má základní jmění ve výši 7,5 milionu korun a je pojištěna proti úpadku u pojišťovny Generali. Výše sjednané pojistné částky nebyla zveřejněna.

Vavříkova cestovka nesplnila zákonnou povinnost a dosud nedodala do obchodního rejstříku informace o svém hospodaření v roce 2013, nicméně z dostupných údajů z předchozího roku vyplývá, že má dlouhodobý bankovní úvěr ve výši asi 13 milionů korun a současně vlastní pozemky a další majetek v pořizovací ceně 27,5 mil. Kč. Firma aktuálně k dnešnímu dni není ani v insolvenci ani v konkurzu.

Letos devětatřicetiletý Vavřík má také od června loňského roku v obchodním rejstříku zapsánu cestovní agenturu Travela, jejímž oborem činnosti je provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu.

Gargano CK je společnost s ručením omezeným s kapitálem ve výši 200 tisíc korun. Firma vznikla v roce 2008 a o rok později získala koncesi na provozování cestovní kanceláře. CK Gargano je pojištěna proti úpadku u pojišťovny Union až do výše 1.075.000,- Kč. Poslední zveřejněná účetní závěrka v obchodním rejstříku je za rok 2010 a je téměř nečitelná.

Jednatelkou firmy je letos sedmačtyřicetiletá Ladislava Ježková z Brna, jediným majitelem je o dvacet dva roky mladší Tomáš Ježek, rovněž z Brna. Firma aktuálně k dnešnímu dni není ani v insolvenci ani v konkurzu.

(red)

Vytisknout