Novela zákona č. 159: Otevřený dopis ministryni Jourové

8. července 2014 13:12

Spolek Krachy cestovek dnes poslal otevřený dopis ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Vyslovujeme v něm vážné obavy z toho, že odpovědní úředníci na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) zamlčeli před šéfkou resortu podstatné informace, které by mohly ovlivnit její názor na kvalitu předložené novely zákona č. 159.

Ilustrační foto

„S napětím jsme očekávali, až MMR předloží dlouho očekávanou novelu této právní normy,“ stojí v dopise. „S politováním musíme konstatovat, že novela je prakticky totožná s návrhem, který už na sklonku roku 2012 předložilo ministerstvo ještě pod vedením Vašeho předchůdce Kamila Jankovského. Tento návrh byl terčem ostré kritiky, protože přinesl pouze kosmetické úpravy, nijak ale neřešil skutečné záruky za stoprocentní ochranu spotřebitelů – klientů cestovek,“ napsali jsme.

Jankovského návrh novely z roku 2012 kritizovalo zejména Ministerstvo financí a Česká národní banka. Ministerští úředníci si byli své odfláknuté práce zřejmě dobře vědomi. Už tehdy se totiž objevily z jejich strany snahy obejít kritiku a prosadit přijetí zákona ve bez možnosti pozměňovacích návrhů, tedy hned v takzvaném prvním čtení. To se nepodařilo a novela spadla pod stůl s koncem minulé Sněmovny.

Úředníci se ale zřejmě nepoučili. Místo aby konečně připravili kvalitní právní normu, jen vytáhli ze šuplíku a oprášili starou předlohu. Aby obešli opakovanou kritiku odborníků, dosáhli tentokrát vypuštění celé fáze připomínkového řízení! Na paní ministryni navíc ušili boudu. Než předala tento staronový návrh k projednání do vlády, namluvili jí, že je to žhavá novinka, která konečně řeší všechny problémy v cestovním ruchu.

My víme, že to tak není. Paní ministryně to teď už ví také. Pořád ale ještě může vše napravit, aniž by utrpěla její pověst.

Vláda už totiž projednání novely dvakrát odložila. Na programu jednání je znovu zítra. Najde paní ministryně odvahu tento zakuklený Jankovského paskvil na poslední chvíli z jednání stáhnout?

Soubory ke stažení

Vytisknout