CK Pressburg je bez majetku, ale dluží miliony. Správce žádá zrušení konkurzu

7. července 2014 15:37

Ke svému závěru v těchto dnech spěje insolvenční řízení s olomouckou CK Pressburg, která zkrachovala před třemi lety. A výsledky konkurzu jsou opět tristní. Cestovka bývalého šéfa Slovenské asociace cestovních kanceláří a agentur Roberta Kohlmanna stihla nahromadit víc než pětimilionový dluh, ale věřitelé včetně státu se zřejmě nedočkají ani koruny.

Koláž: Krachy cestovek.cz

Nad bankrotem jedné z nejstarších českých kanceláří se na jaře 2011 vznášel odér podvodu. Kohlmannova cestovka totiž od začátku toho roku neměla platnou pojistku proti úpadku, přesto dál prodávala zájezdy. Teprve až v půlce května 2011 ji olomoucký magistrát zrušil koncesi a jednatele firmy začala vyšetřovat policie kvůli podezření z podvodného jednání.

Navíc jak ukazují výsledky insolvenčního řízení, CK Pressburg nepřinesla smůlu jen klientům, kteří ji svěřili peníze v době, kdy neměla pojistku, ale všem čtyřem desítkám věřitelů. Se svými penězi, celkem přihlásili přes 5,1 milionu korun, se totiž musí rozloučit, protože z firmy, po níž zůstalo jen 30 tisíc korun na účtu, opravdu nic nedostanou.

„Navrhuji, aby byl konkurz zrušen pro nedostatek majetku,“ žádá insolvenční správce Kamil Andreé soud v konečné zprávě zveřejněné v insolvenčním rejstříku.

Z této zprávy vyplývá, že příjmy konkurzní podstaty, tedy majetek dlužníka plus 50tisícová záloha na náklady insolvenčního řízení, činily pouhých 79 665 korun. Po zaplacení odměny a výdajů správce zbylo 23 597 korun, z nichž se uspokojily, i když jen částečně, mzdové nároky dvou bývalých zaměstnankyň.

Na ostatní věřitele, z nichž suverénně největší je s pohledávkou přes 2,5 milionu korun ČSOB, už nezbyl ani halíř. Smutné je, že na bankrot cestovky slovenského občana a bývalého šéfa Slovenské asociace cestovních kanceláří a agenturRoberta Kohlmanna přispěli i čeští daňoví poplatníci, což je v podobných případech bohužel běžné. Tentokrát musí veřejné instituce a podniky odepsat víc než 900 tisíc korun.  

Dodejme, že Kohlmann byl v minulosti spolumajitelem cestovní agentury Bratislavská CA (s původním názvem Pressburg), která spadla do insolvence již v roce 2008, a také slovenské kanceláře  CK Pressburg Bratislava. Ta se do konkurzu kvůli dluhům dostala pár měsíců před českou CK Pressburg – koncem roku 2010.

Případ fungování Kohlmannovy kanceláře bez povinného pojištění bohužel opět ukázal na špatnou práci úřadů v čele se zodpovědným ministerstvem pro místní rozvoj i na děravé zákony, které nedokážou 100procentně ochránit peníze českých turistů. CK Pressburg totiž nebyla zdaleka první cestovkou, která podnikala bez povinné pojistky.  

Portál Krachy cestovek už dříve psal třeba o brněnské kanceláři Online Tours, která vůbec nebyla pojištěna. Dostatečně známá je také kauza boskovické Majestic Travel Zuzany Pálové. Ta rovněž nerušeně organizovala zájezdy, a dokonce dostala od úřadů koncesi pro provozování cestovní kanceláře, aniž by měla uhrazenou pojistku proti úpadku. 

Samostatnou kapitolou v příběhu „pořádání zájezdů bez pojistky“ jsou různé cestovní agentury či podivné subjekty bez jakéhokoli oprávnění. Krachy cestovek již v minulosti upozorňovaly na případy agentur Boleslavská cestovka nebo CZ AD dopravní a spolku Rocky Club Praha

(rev)

Vytisknout