Letos budeme poznávat krásy naší vlasti a slunit se na Jadranu

12. června 2014 16:42

Již tradičně je nejoblíbenějším mořem českých turistů Jadran. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Nielsen vyrazí do Chorvatska 13 % lidí. Ovšem 42 % Čechů stráví svou dovolenou v tuzemsku. Je to stejný počet, jako všichni turisté jedoucí do Chorvatska, Itálie, Řecka, Španělska, Egypta, Bulharska a na Slovensko.

Ilustrační foto: Archiv Chorvatsko, Itálie a Řecko, to jsou destinace, kde Češi tráví dovolenou nejčastěji.

Ještě před pár lety vycházelo z českých průzkumů na druhém místě jako nejnavštěvovanější cíl dovolených Rakousko. V letošním průzkumu je až na šesté příčce s Bulharskem, Francií, Tureckem a Tuniskem. Stráví zde dovolenou 2 % českých turistů. O páté místo se dělí Slovensko s Egyptem, každé 3 % Čechů, čtvrté Španělsko přivítá 4 % našinců. Řecko na bronzové příčce navštíví 7 % a stříbrnou Itálii 10 % českých turistů.

Většina letních dovolených potrvá sedm až devět dní, tak to plánuje 36 % lidí, kteří se rozhodli vycestovat. O něco menší je skupina s dovolenou desetidenní, a to 22 %.

"Pokles spotřebitelské poptávky v posledních dvou letech se do času, který Češi tráví na dovolené mimo domov, promítl jen mírně," uvedla mluvčí společnosti Nielsen Lucie Hrušová. Dodala, že pro 18 procent respondentů je nyní jejich dovolená celkově kratší. Naproti tomu 12 procent uvádí, že je nyní jejich dovolená delší a dvě třetiny lidí své zvyklosti nezměnily.

Zajímavé jsou i údaje o počtech dovolených. Jednu za rok si dopřeje 32 % lidí, dvě ročně uvádí 20 % cestovatelů, tři do roka dokonce 7 %. Ovšem 18 % lidí uvedlo, že na dovolenou nejezdí a 17 % lidí jezdí, ovšem ne každý rok. Zbývající procenta patří lidem, kteří mají ročně čtyři, pět a více dovolených.

(red)

Vytisknout