V Česku je sto cestovních kanceláří bez pojistky proti úpadku

22. května 2014 12:56

Česká televize včera v hlavním zpravodajském pořadu Události varovala, že ti, kdo si chtějí koupit dovolenou přímo od cestovní kanceláře, by letos měli být obezřetnější. Pojišťovny totiž odmítly pojistit proti úpadku zhruba stovku CK. Cestovky přitom krachují každý rok, upozornila televize.

ERV pojišťovna letos podle Ondřeje Rušikvase odmítla pojistit 35 cestovních kanceláří Reprofoto: www.e-dovolena.cz

Potvrzení o pojistce pro případ úpadku by měl chtít vidět každý zákazník cestovní kanceláře, zaznělo ve vysílání a současně byl citován prodejce CK Fischer, podle nějž se na pojistku proti úpadku se klienti moc neptají. „Tak maximálně jeden až dva do roka,“ konstatoval.

„U zkrachovalých cestovek se často setkáváme s tím, že na svých webových stránkách mají pojistné smlouvy s již propadlým datem platnosti, což je příklad pražské CK Conti, která zkrachovala tento týden,“ citovala televize Krachy cestovek.cz.

Podle aktuálních údajů má platnou pojistku 979 cestovních kanceláří. Počet těch, kterým pojišťovny odmítly smlouvu podepsat, se pohybuje kolem stovky. „Odmítli jsme pojistit 35 subjektů. A hlavním důvodem je zpřísnění pravidel,“ citovala televize Ondřeje Rušikvase z ERV pojišťovny. U ostatních pojišťoven je to podobné. Důležitou roli hraje třeba finanční kondice cestovky.

Firmám, které pojistku nedostanou, hrozí odebrání koncese. Cestovní kanceláře, se kterými pojišťovny odmítly podepsat smlouvu pro případ úpadku, nemusí v oboru skončit úplně. Můžou se přeměnit na agentury. Pak už ale neorganizují vlastní zájezdy a pouze prodávají pobyty jiných cestovek, uzavřela ČT.

(red)

Vytisknout