Fungovala zkrachovalá CK Conti od května bez pojistky?

21. května 2014 09:21

První cestovní kanceláří, která letos ukončila svou činnost, je pražská CK Conti. Informovala o tom včera Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), přestože uvedená cestovní kancelář byla dlouholetým členem konkurenční Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). V každém případě se tak opět potvrzuje, že členství cestovní kanceláře v jedné či druhé asociaci nemá v případě krachu pro spotřebitele žádný praktický význam.

Ilustrační foto

Jeden by logicky očekával, že o nastalém problému svého člena bude informovat příslušná asociace, tedy ACK ČR, leč opak je pravdou. „Příčinou úpadku byly finanční problémy v důsledku poklesu prodejů. Cestovní kancelář spolupracuje s pojišťovnou, které předala veškeré podklady. Své klienty CK postupně kontaktuje a sděluje postup uplatnění nároku u pojišťovny,“ uvedla včera tajemnice konkurenční asociace AČCKA Kateřina Petříčková.

Jak včera uvedl marketingový ředitel cestovní agentury Invia Michal Tůma, u CK Conti si letos až dosud zakoupilo zájezd celkem 35 klientů. Podle odhadů AČCKA je pojistný limit CK Conti dostatečný na pokrytí uzavřených smluv o zájezdech.

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), u které byla cestovka pojištěna, už na svém webu informovala o úpadku cestovní kanceláře a o podmínkách výplaty pojistného plnění, které bude vyplaceno v oprávněné výši na základě oznámení o škodní události. Poškození klienti by měli poslat do pojišťovny vyplněný formulář nejpozději do dvou měsíců.

V této souvislosti stojí za zmínku, že podle pojistky, kterou má CK Conti pověšenou na svém webu, jí v ČPP pojistné období skončilo již 30. dubna 2014. Pokud si cestovka nedojednala prodloužení pojištění proti úpadku, znamenalo by to, že poslední tři týdny fungovala v rozporu s platnou legislativou. A znamená to také, že jí příslušné úřady – jak vyplývá z obchodního a živnostenského rejstříku – doposud neodebraly koncesi k provozování cestovní kanceláře.

Potíže tedy mohou nastat klientům, kteří si zájezd u CK Conti pořídili až v květnu. Pakliže si cestovka pojištění skutečně neprodloužila (což lze předpokládat, pokud směřovala k vyhlášení úpadku), zájezdy zakoupené v posledních třech týdnech nejsou pojištěné.

(red)

Vytisknout